Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kornelia Kurowska: trudno jest mi usiąść w fotelu i wydawać polecenia

Kornelia Kurowska, fot. Krzysztof Gryz

Zaczęła od tańca w Pałacu Młodzieży i trenowania piłki ręcznej. Później nadeszło zainteresowanie germanistyką, a w konsekwencji miłość do Stowarzyszenia Borussia. Lubi osoby zaangażowane w prace i działalność. Jest dumna z Domu Mendelsohna. Gościem Barbary Fedoniuk jest Kornelia Kurowska.

Kornelia Kurowska – prezes Fundacji Borussia, z wykształcenia germanistka, mama 7-letniego Olka. Od 1993 roku związana ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa „Borussia”, które działa na rzecz budowania i pogłębiania kultury dialogu i tolerancji między ludźmi różnych narodowości, wyznań, tradycji oraz współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Filologia germańska otworzyła mi oczy na świat. Im lepiej znałam język niemiecki, tym bardziej orientowałam się, że relacje polsko-niemieckie nie zawsze były dobre

Początkowo jako wolontariuszka, potem członek Zarządu Stowarzyszenia, a od 2006 roku prezes Fundacji Borussia, Kornelia Kurowska współtworzyła kilkadziesiąt projektów o międzynarodowym zasięgu. Odwołując się do dziedzictwa regionu Warmii i Mazur, wspólnie z całym zespołem kreuje i promuje nowe zjawiska kulturalne i edukacyjne, które mają budować społeczeństwo obywatelskie.

Od początku zaangażowana w rozwijanie w Borussii programu edukacji pozaformalnej dla młodzieży. Dzięki jej pracy na rzecz wolontariatu zagranicznego Borussia stała się jedną z najbardziej doświadczonych organizacji działających w tej dziedzinie w regionie i Polsce, co roku goszcząc i wysyłając za granicę kilkudziesięciu wolontariuszy.

Jestem prezesem ganiającym i robiącym absolutnie wszystko. Bardzo aktywnie uczestniczę w życiu organizacji

Od 1997 lat koordynuje organizację letniego wypoczynku dla dzieci z terenów wiejskich pod hasłem „Wyspa dzieci”. Opiekunami podczas wakacyjnych obozów są zawsze wolontariusze z Polski, Rosji, Niemiec, czy Ukrainy.

Współtworzyła koncepcję projektu Międzynarodowy wolontariat w ochronie krajobrazu kulturowego na Warmii i Mazurach realizowanego z powodzeniem od 2005 r. przez Borussię. W projekcie do tej pory wzięło udział około 100 wolontariuszy z Polski, Niemiec i Rosji oraz organizacje i instytucje, które działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego na Warmii i Mazurach i edukacji.

Od kilku lat bardzo ważnym projektem Borussii jest utworzenie w Domu Mendelsohna przy ul. Zyndrama z Maszkowic w Olsztynie Centrum Dialogu Międzykulturowego. W to przedsięwzięcie zaangażowana jest również Kornelia Kurowska, która współorganizowała w Duesseldorfie koncert muzyki poważnej. Dochód z koncertu został przeznaczony na budowę Centrum.

Chcemy, aby Dom Mendelsohna był otwarty na nowe pomysły i działania. Będę się w nim toczyły lekcje dialogu oraz salony Mendelsohna

Kornelia Kurowska ma ponadto w swoim dorobku tłumaczenia literatury pięknej, książek, esejów i artykułów o tematyce historycznej (źródło informacji: kobietysukcesu.eu)

Rozmowa z Kornelią Kurowską – posłuchaj

(bfed/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, Barbara Fedoniuk
Piotr Tyszkiewicz: w sporcie warto też przegrywać

Kolejnym gościem Barbary Fedoniuk w audycji "I kto to mówi" jest były piłkarz, a obecnie menedżer - Piotr Tyszkiewicz. Piotr Tyszkiewicz (urodzony 4 września 1970 roku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV