Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wszystkich Świętych

Fot. Przemysław Getka

Uroczystość Wszystkich Świętych to dla chrześcijan dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości.

Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Następnego dnia po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Dzień Zaduszny). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.

Jak dojechać na cmentarze w regionie? Więcej tutaj.

Cmentarz przy ul. Poprzecznej, Fot. Przemysław Getka

Cmentarz przy ul. Poprzecznej, Fot. Przemysław Getka

Cmentarz w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Justyna Zybura

Cmentarz w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Justyna Zybura

Cmentarz w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Justyna Zybura

Okolice cmentarzu w Dywitach. Fot. Karol Podbielski

Okolice cmentarzu w Dywitach. Fot. Karol Podbielski

Okolice cmentarzu w Dywitach. Fot. Karol Podbielski

 

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w groby, Wszystkich Świętych, zmarli, Dzień Zaduszny
Porządkują groby, a także odnawiają część nagrobków. Leśnicy pamiętają o tych, którzy odeszli

Na cmentarzach tłumy porządkujących groby przed dniem Wszystkich Świętych. Ale jak się okazuje - dbają o nie także leśnicy. Jak mówi Agnieszka Jurkiewicz z Nadleśnictwa Olsztynek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV