Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kościół obchodzi dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, kościół powszechny obchodzi po raz 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

 Co roku papież kieruje orędzie na ten dzień. Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki – czytamy w tegorocznym orędziu. Przesłanie papieża zatytułowane jest: „Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.

Jedną z form pomocy uchodźcom, jaką organizuje Kościół w Polsce jest program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, którą zainicjował w październiku 2016 r. abp Stanisław Gądecki. Uchodźcom pomaga też Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To z jego przedstawicielami przewodniczący Episkopatu odwiedził m.in. obóz dla uchodźców w Erbilu.

Pomoc dla przebywających na Wschodzie oraz stamtąd przybywających prowadzi m.in. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, którego biuro mieści się w Sekretariacie Episkopatu Polski. Pomoc duszpasterską dla Polaków mieszkających za granicą niesie natomiast Biuro Emigracji Polskiej przy Delegacie Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., jest pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Jak informuje biuro prasowe KEP, liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na około 220 milionów. Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu.

Autor: K.Kantor za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomoc
Ewangelicy przygotowali paczki dla dzieci z Białorusi i Ukrainy. „Prezent pod choinkę”organizowany jest po raz 18.

Słodycze, żywność, przybory szkolne, w sumie tysiące niewielkich paczek od luteran w Polsce trafiło m.in. do dzieci z Ukrainy i Białorusi dzięki akcji "Prezent pod choinkę"....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV