Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koty wolnożyjące

Fot. fotolia.pl

17 lutego obchodziliśmy „Dzień Kota”, dlatego w dzisiejszej audycji chcemy poświecić uwagę kotom najbardziej potrzebującym, czyli kotom wolno żyjącym.

Na terenie  Olsztyna znajduje się liczna populacja kotów wolno żyjących. Są one elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie należy ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Pomimo iż koty są zwierzętami wolno żyjącymi – „dzikimi”, to nie są przystosowane do skrajnych temperatur i trudno im przetrwać zimę bez ludzkiej pomocy, a także upalne lato. Często chorują i odchodzą. Jak dbać o koty, czym je dokarmiać i jak się nimi opiekować? O tym dziś porozmawiamy w naszym programie. W tym celu odwiedziliśmy Ewę Ziembińską Sobczak – aktorkę Olsztyńskiego Teatru Lalek, która od wielu wielu lat pomaga potrzebującym kotom. Nasze studio odwiedziła także Julita Zadworna – prezes Stowarzyszenia „Miasto Dobre dla Zwierząt.

W naszej audycji prezentujemy także zwierzęta do adopcji.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

GENIO

Gienio

Gienio – nazywany Generałem Gieniem. Jego historia jest smutna, bo po 10 latach życia w domu został porzucony. Jego opiekunka wyprowadziła się z mieszkania, a on pozostał w nim sam, na 3 piętrze, z otwartymi oknami i balkonem, zupełnie jakby liczyła na to, że wróci sobie „na wolność”.

Gienio cierpi na kocią białaczkę, chorobę z którą da się żyć, ale dom musi był dobry, spokojny, stabilny. Takiego domu szuka Gienio. I domu na zawsze, nie na chwilę. Gienio jest dużym kotem, miziastym, miłym, który potrzebuje czasu, by zaufać, ale jak już zaufa jest jak pies, prawdziwy przyjaciel człowieka.

Gienio czeka w awaryjnym domu tymczasowym na swoje jedyne miejsce na ziemi. Telefon kontaktowy: 508 053 314

SMUCIK

Smucik

Jestem Smucik, bo kiedy przyszedłem po pomoc pogryziony z ranami na pyszczku byłem bardzo smutny. O kleszczach, świerzbowcu i innych przyjemnościach nie wspomnę. No i pomogli nakarmili, wyleczyli, zbudowali budkę, żebym się mógł schować. Bardzo lubię być z ludźmi, mruczę wtedy, chcę być głaskany i zasypiać przy człowieku.

Kotek ma ok. 1,5 roku, jest odrobaczony, wysterylizowany, zaszczepiony. Bezbłędnie korzysta z kuwety. Może być kotem wychodzącym w bezpiecznym otoczeniu. W mieszkaniu zachowuje się jak prawdziwy kanapowiec.

Telefon kontaktowy: 508 053 314

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Okryty złą sławą olsztyński „samotniak” doczekał się remontu. Powstanie ponad 80 mieszkań. Kto z nich skorzysta?

Od wielu lat budynek komunalno-socjalny przy ulicy Niepodległości przysparzał kłopotów władzom miasta. Blok został wybudowany w 1968 roku. Początkowo mieściły się w nim mieszkania dla robotników,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV