Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kraj: 734 osoby są hospitalizowane pod kontem koronawirusa. 156 osób jest zakażonych SARS-Cov-2

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

W związku z koronawirusem w Polsce hospitalizowane są obecnie 734 osoby, 10 050 objęto kwarantanną, 30 129 nadzorem epidemiologicznym – wynika z przekazanych po południu przez Ministerstwo Zdrowia danych ws. diagnostyki pod kątem koronawirusa.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 156 przypadków zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły. W szpitalach przebywają obecnie 734 osoby. Nie wszystkie z nich są nosicielami koronawirusa albo są chore na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie – liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wirus, koronawirus, SARS-Cov-2
Europa stała się epicentrum pandemii. WHO: rejestruje się tu więcej zakażeń, niż w szczycie epidemii w Chinach

W Europie jest już ponad 75 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To niemal tyle, co w Chinach, gdzie od wybuchu epidemii w grudniu 2019 zarejestrowano...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV