Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
IMIENINY: Ilony, Jerzego, Wojciecha
EUR: 4.1802 CHF: 3.495
USD: 3.4156 GBP: 4.779
Logowanie
 

Krajobraz mojego miasta

Panorama Elbląga. Fot. M. Stankiewicz

Miasta bez wielkich reklam, zaa których nie widać fasad budynków?  Estetyczne sąsiedztwo zabytkowych obiektów, zielonych terenów? Przestrzeń, która cieszy oko i w której dobrze się żyje i spędza wolny czas? Czy taka rzeczywistość jest możliwa – pytają organizatorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, czyli Generalny Konserwator Zabytków we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Kampanię rozpoczął film, który można obejrzeć w internecie również pt. „Krajobraz mojego miasta”. O inicjatywie, która jest odpowiedzią na problem, jaki sami sobie stworzyliśmy odpowiada Iwona Liżewska szefowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  O jakim problemie mowa?

Chaos, brak porządku i przestrzeni, to nie dotyczy tylko obszaru zabytkowego. Jeżeli chodzi o nie zachowanie ładu przestrzennego, to jest główny problem urbanistyki w Polsce. My widzimy ten problem także na przykładzie miast zabytkowych, historycznych. Ład przestrzenny powinien obowiązywać wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Natomiast jego brak w mieście historycznym boli jeszcze bardziej (…).

Często solą w oku wielu z nas są wielkoformatowe reklamy. Dzisiejszy świat, oczywiście, bez reklam  jest niemożliwy, ale i w tej przestrzenie może zapanować ład – przekonuje Iwona Liżewska: – Kiedyś we Wrocławiu zwrócono uwagę na bardzo ważny aspekt – jeżeli wprowadzi się konkretne przepisy dla wszystkich (…), to ludzie się do tego dostosują.

Więcej informacji o społecznej kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego adresowanej do samorządowców i do nas mieszkańców miast znajdziemy na stronie internetowej www.krajobrazmojegomiasta.pl.

(A.Kulik/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urbanistyka, krajobraz
Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaopiniuje rozmieszczenie farm wiatrowych

W Olsztynie trwa posiedzenie reaktywowanej po latach Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zespół ekspertów ma zaopiniować plan zagospodarowania przestrzennego województwa. Przewodniczący komisji profesor Tomasz Bajerowski z Uniwersytetu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV