Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krajobraz mojego miasta

Panorama Elbląga. Fot. M. Stankiewicz

Miasta bez wielkich reklam, zaa których nie widać fasad budynków?  Estetyczne sąsiedztwo zabytkowych obiektów, zielonych terenów? Przestrzeń, która cieszy oko i w której dobrze się żyje i spędza wolny czas? Czy taka rzeczywistość jest możliwa – pytają organizatorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta”, czyli Generalny Konserwator Zabytków we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Kampanię rozpoczął film, który można obejrzeć w internecie również pt. „Krajobraz mojego miasta”. O inicjatywie, która jest odpowiedzią na problem, jaki sami sobie stworzyliśmy odpowiada Iwona Liżewska szefowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  O jakim problemie mowa?

Chaos, brak porządku i przestrzeni, to nie dotyczy tylko obszaru zabytkowego. Jeżeli chodzi o nie zachowanie ładu przestrzennego, to jest główny problem urbanistyki w Polsce. My widzimy ten problem także na przykładzie miast zabytkowych, historycznych. Ład przestrzenny powinien obowiązywać wszędzie tam, gdzie mieszka człowiek. Natomiast jego brak w mieście historycznym boli jeszcze bardziej (…).

Często solą w oku wielu z nas są wielkoformatowe reklamy. Dzisiejszy świat, oczywiście, bez reklam  jest niemożliwy, ale i w tej przestrzenie może zapanować ład – przekonuje Iwona Liżewska: – Kiedyś we Wrocławiu zwrócono uwagę na bardzo ważny aspekt – jeżeli wprowadzi się konkretne przepisy dla wszystkich (…), to ludzie się do tego dostosują.

Więcej informacji o społecznej kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego adresowanej do samorządowców i do nas mieszkańców miast znajdziemy na stronie internetowej www.krajobrazmojegomiasta.pl.

(A.Kulik/A.Podbielska)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urbanistyka, krajobraz
Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna zaopiniuje rozmieszczenie farm wiatrowych

W Olsztynie trwa posiedzenie reaktywowanej po latach Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zespół ekspertów ma zaopiniować plan zagospodarowania przestrzennego województwa. Przewodniczący komisji profesor Tomasz Bajerowski z Uniwersytetu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV