Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa objęła WiM – FILM

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa objęła Warmię i Mazury. Fot. KWP

Na Warmii i Mazurach ruszył program Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy mieszkaniec regionu może zareagować na zagrożenia i podzielić się swoimi spostrzeżeniami z policją

Przekroczenie prędkości w Sępopolu – to jedno z pierwszych zgłoszeń, jakie odnotowano na internetowej Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach. W regionie mapa funkcjonuje od środy (14 września). Natomiast od 1 lipca projekt pilotażowo realizowany był na terenie trzech garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego.

Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do sygnalizowania miejsc, które w odczuciu mieszkańców są niebezpieczne. Zgłoszeń na internetowej mapie policja nie traktuje jako wezwania do natychmiastowych interwencji. W takich przypadkach należy korzystać ze zgłoszeń telefonicznych pod numerami 112 lub 997.


Informacje, które można przekazać, uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Są tam m.in. kategorie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, patologie społeczne takie jak spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, utonięcia, czy znęcanie się nad zwierzętami.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Samo zgłoszenie jest intuicyjne. Pierwszym krokiem jest wywołanie obszaru na mapie internetowej, następnie wybranie czerwonej ikony „dodaj zagrożenie” i wskazanie rodzaju problemu z katalogu zawierającego ponad 20 pozycji. Należy także wskazać konkretny punkt na mapie i datę zdarzenia. Dzięki temu policja, po zweryfikowaniu informacji, dowie się o rodzajach zagrożeń w konkretnych miejscach i będzie mogła zaplanować działania, aby im przeciwdziałać.

Każde nowe zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym; kiedy wchodzi w etap weryfikacji – zmienia kolor na żółty, a jeżeli sygnał o zagrożeniu zostaje potwierdzony uzyskuje kolor czerwony. W przypadku, gdy weryfikacja zgłoszenia jest negatywna, uzyskuje ono kolor szary i znika z mapy publicznej. Aplikacja działa już w siedmiu województwach.

ZOBACZ  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Konferencja nt. uruchomienia na Warmii i Mazurach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Fot. KWP

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa objęła Warmię i Mazury. Fot. KWP

 

(pap/lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, bezpieczeństwo, Krajowa Mapa Zgrożeń Bezpieczeństwa
Sławomir Koniuszy: wykonywanie zawodu policjanta niesie za sobą ponadprzeciętne ryzyko

Policyjne związki mówią o powrocie do normalności, media pytają, czy mundurowi znów staną się bardziej chorowici? Powstał projekt ustawy, w myśl którego policjanci, ale też np....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV