Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kredyt gotówkowy, a zdrowy rozsądek. O czym należy pamiętać przy zaciąganiu kredytu?

Zdjęcie do artykułu

Kredyt gotówkowy w wielu przypadkach może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach zaobserwować można całkiem spore zainteresowanie tego rodzaju propozycjami.

Na rynku jest ich zresztą naprawdę mnóstwo, przez co istnieją tutaj rozbudowane możliwości, jeśli chodzi o wybór. Niektórzy bowiem nie chcą czekać z realizacją pewnych przedsięwzięć, aż odłożą całą kwotę potrzebnych na nie pieniędzy i wolą zaciągnąć zobowiązanie na te cele. Środki z kredytów gotówkowych często są wykorzystywane na zakup samochodu, sfinansowanie remontu mieszkania lub domu, czy też zafundowanie sobie zagranicznych wakacji lub specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do użytku osobistego, na prezent lub do celów związanych z działalnością gospodarczą.

Kredyt gotówkowy w wielu przypadkach może okazać się bardzo ciekawym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach zaobserwować można całkiem spore zainteresowanie tego rodzaju propozycjami. Na rynku jest ich zresztą naprawdę mnóstwo, przez co istnieją tutaj rozbudowane możliwości, jeśli chodzi o wybór. Niektórzy bowiem nie chcą czekać z realizacją pewnych przedsięwzięć, aż odłożą całą kwotę potrzebnych na nie pieniędzy i wolą zaciągnąć zobowiązanie na te cele. Środki z kredytów gotówkowych często są wykorzystywane na zakup samochodu, sfinansowanie remontu mieszkania lub domu, czy też zafundowanie sobie zagranicznych wakacji lub specjalistycznego sprzętu przeznaczonego do użytku osobistego, na prezent lub do celów związanych z działalnością gospodarczą. Choć wizja dosyć szybkiego uzyskania potrzebnych środków może w naszej świadomości prezentować się bardzo atrakcyjnie, nie należy tracić zdrowego rozsądku. Wiele słyszy się bowiem o nieprzemyślanych decyzjach i kłopotach finansowych wynikających właśnie z nieodpowiedniego podejścia do procesu decyzyjnego dotyczącego kredytów gotówkowych. Jeśli chodzi o zobowiązania finansowe, ogromną rolę odgrywają tutaj szczegóły takie jak poszczególne elementy oferty, czy też detale dotyczące naszej osobistej sytuacji w kwestiach budżetowych.

O czym należy pamiętać przy zaciąganiu kredytu gotówkowego?

Istnieje wiele rozmaitych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, jeżeli przymierzamy się do podjęcia decyzji o wzięciu kredytu. Jednym z nich z pewnością są parametry ofert, które nas interesują. Należy przeanalizować takie czynniki jak chociażby Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jednak pamiętać trzeba o tym, że w ogólnych komunikatach jest ona oparta na reprezentatywnym przykładzie, który niekoniecznie pokrywa się z naszą indywidualną sytuacją. Nie bez znaczenia pozostaje również okres kredytowania, czy też kwota, której dotyczy kredyt gotówkowy – 17bankow.com. Jeśli natomiast chodzi o naszą osobistą sytuację, znaczenie mają tutaj takie czynniki jak:

  • stałe dochody w adekwatnej do rat kredytu kwocie
  • stabilna kondycja finansowa

Co prawda banki dokładnie analizują zdolność kredytową swoich potencjalnych klientów, niemniej jednak nie powinniśmy bazować jedynie na ich działaniach, ponieważ w naszym interesie jest przecież bogate zaplecze informacji dotyczących tego, czego możemy się spodziewać. Dodatkowo należy mieć także świadomość tego, że na naszej drodze mogą przecież zawsze pojawić się niespodziewane przeszkody. Czasem zdarza się przykładowo nieprzewidziana utrata pracy. Na taką ewentualność trudno się przygotować, jednak z pewnością należy przewidzieć rozmaite scenariusze i oszacować ryzyko, a także mieć opracowany plan postępowania w tego rodzaju przypadkach. Musimy być świadomi swojej sytuacji i wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić w kwestii zaciągnięcia kredytu.

Należy również trzymać się zasad ostrożności. Wiele osób nie zastanawia się nad tymi kwestiami, tymczasem lekkomyślność może nieść tutaj ze sobą nieprzyjemne konsekwencje. Można jednak stwierdzić, że społeczeństwo coraz bardziej zdaje sobie sprawę z tego, jak poważnym krokiem jest kredyt. Wśród rzeczy, których nie należy robić, wymienić można przykładowo zaciąganie zobowiązań:

  • w celu uregulowania innych należności bez przemyślenia warunków i sytuacji
  • przewyższających nasze możliwości finansowe o kwocie wyższej niż suma nam potrzebna
  • pod wpływem impulsu lub emocji
  • bez zastanowienia i gruntownej analizy

Wszystkie te działania mogą przynieść negatywne komplikacje naszej sytuacji finansowej. Niektórzy, gdy wpadają w kłopoty finansowe, dochodzą do wniosku, że kolejny kredyt może być prostym rozwiązaniem problemu. Tymczasem nie jest to prawda. Jeśli nasza płynność finansowa nie jest w dobrej kondycji, tego rodzaju postępowanie, jeśli nie jest dokładnie przemyślane, może w łatwy sposób doprowadzić nas do spirali zadłużenia. Choć jest to obecnie dosyć często wspominany termin, wciąż wiele osób nie rozumie do końca tego mechanizmu. Tymczasem jest on bardzo prosty – zaciąganie zobowiązań na pokrycie dotychczasowych należności bez szczegółowej analizy, w przypadku braku pieniędzy stanowi tylko pozorne wsparcie, ponieważ później zostajemy z nowymi ratami do spłacania i jeśli nadal nie jesteśmy w stanie regulować należności, znowu pojawia się kłopot.

W sytuacjach kryzysowych pod względem budżetowym należy zatem popracować nad poprawą swojej płynności finansowej i znalezieniem dodatkowych źródeł dochodów. Podobny problem może powstać, gdy decydujemy się kredyt gotówkowy, którego spłata przewyższa nasze możliwości. Dzieje się tak, na przykład, gdy źle dopasujemy kwotę kredytu lub okres kredytowania do swojej sytuacji finansowej. Wiele osób kusi wizja szybkiego uzyskania pieniędzy, jednak nie należy wnioskować o sumę przewyższającą nasze zapotrzebowanie. Warto dokładnie zebrać dane dotyczące dostępnego do użycia na określony cel budżetu osobistego, a później obliczyć ewentualne braki. Dodatkowo trzeba pamiętać również o dokładnej analizie parametrów dostępnych ofert i nie dać się ponieść emocjom. Może bowiem zdarzyć się, że pomysł o wzięciu kredytu gotówkowego zrodzi się w naszej głowie na skutek swego rodzaju impulsu, a po przemyśleniu sprawy stwierdzimy, że była to potrzeba raczej chwili i fantazji, a nie rzeczywistości.

Artykuł sponsorowany (www.17bankow.com)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Trzy osoby z zarzutami nielegalnego posiadania broni. Sprawa dotyczy mieszkańców powiatu braniewskiego

Śledczy znaleźli u nich kilkanaście sztuk broni palnej pochodzącej najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej i ponad 550 sztuk amunicji. Jak powiedziała mł. asp. Jolanta Sorkowicz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV