Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krypty kanoników warmińskich we Fromborku to wciąż wyzwanie dla archeologów

Fot. Sebastian Stawiński

Co najmniej dwie trumny znajdują się w krypcie XVI-wiecznych biskupów warmińskich pod posadzką archikatedry we Fromborku. Małoinwazyjne badania przeprowadzone w świątyni otwierają pole do dalszych poszukiwań i badań naukowych – uważa ks. proboszcz dr Jacek Wojtkowski.

Przypomniał, że w lutym  w archikatedrze  we Fromborku prowadzone były prace inwentaryzacyjne krypty biskupów warmińskich z czasów biskupa Krzysztofa Szembeka. Barokową Kaplicę Zbawiciela wybudował biskup  Szembek, który został w niej pochowany. Spoczywają w niej także kolejni biskupi XIX wieku i początku XX wieku.

Te badania inwentaryzacyjne w pewnym sensie zainspirowały nas do poszukiwań kolejnych krypt czy miejsc pochówku biskupów warmińskich w świątyni. Dobrze znana i zlokalizowana jest krypta kanoników warmińskich pod prezbiterium. Stan jej jest dość dramatyczny, została zniszczona w czasie II wojny światowej a 1945 roku sprofanowana przez żołnierzy Armii Czerwonej

– wyjaśnił  proboszcz.

W krypcie  Szembeka podczas zespół badawczy  odnalazł 6 trumien. Szczątki pochowanych w nich osób są dobrze zachowane, ponieważ uległy mumifikacji. Sprzyjała temu dobra wentylacja w krypcie. Dzięki zachowaniu szczątków cały garnitur szat, w który byli ubrani biskupi także się zachował.

Dwie trumny spośród sześciu były spenetrowane przez intruzów, ale nie wiadomo dokładnie, kiedy to się stało i kto to zrobił. O tym, że były otwierane świadczy fakt, że część szat liturgicznych, w których pochowani byli duchowni oraz wyposażenia trumien trafiła na klepisko, na posadzkę krypty.

Na klepisku naukowcy znaleźli m.in. mitrę biskupa Szembeka i przód ornatu biskupa Thiela, a także poduszkę wypełnioną ziołami oraz inne przedmioty sakralne.

O archikatedrze stało się głośno w 2005 r., kiedy odnaleziono w niej, a później zidentyfikowano z dużym prawdopodobieństwem szczątki kanonika warmińskiego i astronoma Mikołaja Kopernika. Do badań porównawczych użyto włosów znalezionych w inkunabułach z których korzystał Kopernik a które obecnie znajdują się w Uppsali w Szwecji.

Do czasu poszukiwań archeologicznych, nie było wiadomo, w którym miejscu katedry Kopernik spoczywa. Po identyfikacji szczątki astronoma zostały uroczyście pochowane w sarkofagu pod szklaną posadzką, po prawej stronie głównej nawy.

Autor: Agnieszka Libudzka (PAP)
Redakcja: A.Podbielska

Więcej w katedra, Mikołaj Kopernik, krypta, Frmbork
Tajemnice de Revolutionibus

Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię - to o Koperniku wiedzą wszyscy. Za jego dziejami, zwłaszcza tymi dotyczącymi ostatnich lat życia, kryje się jednak nie jedna zagadka i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV