Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krystyna Kucewicz o akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”: Dzieci zawsze cieszą się z nowych rzeczy, a potrzebujących cały czas jest dużo

Fot. fotolia.pl

Krystyna Kucewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie była gościem
Bliższych Spotkań. Razem z Agnieszką Lipczyńską rozmawiały o akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, w którą zaangażowało się także Polskie Radio Olsztyn.

Gość Bliższych Spotkań jest związany z tą kampanią od początku jej trwania, czyli od 2009 roku. Jak zaznacza, akcja była organizowana spontanicznie.

Z akcją jako Caritas bezpośrednio związani jesteśmy od dziewięciu lat.  Zrodziła się w czasie powodzi w 2009 roku – trzeba było pomóc i Caritas oczywiście zawsze jest gotowy do pomocy. Dla dzieci, powodzian zorganizowano zbiórkę przyborów szkolnych. Akcja odniosła sukces i stwierdzono, dlaczego by nie wspomóc też innych dzieci na terenie Polski. I tak rok za rokiem akcja trwa. Caritas Warmińska uczestniczy też po raz dziewiąty. Co roku zamawiane były tornistry jako symbol tej akcji. Tornistry rozprowadzaliśmy dla dzieci z rodzin potrzebujących, najuboższych poprzez księży, proboszczów, parafialne zespoły Caritas a także opiekunów szkolnych.

Dużą pomocą materialną dla potrzebujących jest program „500 +”. Jednak Krystyna Kucewicz podkreśla, że nadal zapotrzebowanie na przybory szkolne jest duże.

Mimo, że jest ten program, potrzeby wcale nie maleją. Program „500+” to jest na pewno duża pomoc, ale jednak patrząc na osoby zgłaszające się do nas o te przybory, myślę że trzeba w dalszym ciągu pomagać i tę akcję kontynuować. W tym roku wprawdzie nie zamówiliśmy już tornistrów, bo wydawało się nam, że są zbyt skromne – na takie tylko nas stać –  ale nie znaczy to, że w akcji nie uczestniczymy. Zbieramy w dalszym ciągu i przybory szkolne bezpośrednio. Środki można wpłacać na nasze konto do Caritas i te środki przeznaczymy na zakup przyborów szkolnych.

Od lat głównym punktem kampanii „Tornister pełen uśmiechów” jest przynoszenie tornistrów z wyprawką szkolną.

Oczywiście, bardzo mocno o to apelujemy. Mogą to być tornistry puste, mogą to być tornistry zapełnione, a mogą to być na przykład flamastry, pisaki, zakreślacze, zeszyty, piórnik i długopisy. Jedyne, czego nie przyjmujemy, to podręczniki. Każda szkoła decyduje o wydawnictwie i o podręcznikach, więc my tutaj się nie mieszamy. Jakiś czas temu była akcja, że wydawnictwa oferowały swoją pomoc, ale w tym roku jest inaczej.

– mówi Krystyna Kucewicz.

– Dorosły cieszy się z nowych rzeczy, a co dopiero dzieci, kiedy rozpoczynają nowy rok szkolny z nowymi nadziejami. Nie chodzi tylko o pierwszaki, ale również o uczniów gimnazjum i szkół średnich. Pierwszy dzień roku szkolnego wiąże się z nadzieją, że ten rok będzie lepszy – powiedział gość Bliższych Spotkań.

W sobotę, 26 sierpnia, od godziny 12.00 do 20.00 studio Radia Olsztyn będzie przed hipermarketem TESCO przy ul. Pstrowskiego, gdzie będziemy zbierać przybory szkolne dla dzieci z ubogich rodzin.

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania
Czy można rzucić wszystko i udać się w podróż dookoła świata? Autorzy bloga „Ale jazda”zwiedzili prawie pół świata

Niespełnione pragnienie wielu z nas - rzucić dotychczasowe życie i podążyć za marzeniami. Dla gości dzisiejszych Bliższych Spotkań, pani Małgosi i pana Pawła takim marzeniem była...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV