Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel: Chcemy wyrównania dopłat bezpośrednich, przed nami praca nad kształtem wspólnej polityki rolnej UE

Krzysztof Jurgiel. Fot. P. Getka

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy europosłowie frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów poprą Ursula von der Leyen jako kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej – powiedział w Porannych pytaniach Krzysztof Jurgiel, europoseł z Warmii, Mazur i Podlasia.

Jurgiel podkreślił, że spotkanie z kandydatką nie przyniosło odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Parlament Europejski będzie głosował nad kandydatura Ursula von der Leyen w przyszłym tygodniu w Strasburgu.

Dla nas najważniejsze pytanie, to jaki jest stosunek kandydatki do artykułu 7, a więc  przestrzegania demokracji w Polsce. Jednoznacznej odpowiedzi nie było i te głosy wahają się. Jesteśmy natomiast zaniepokojeni i niezadowoleni z tego, że została złamana w Parlamencie Europejskim pewna zasada systemu D’Hondta, ponieważ nasz kandydat profesor Krasnodębski nie został wybrany na wiceprzewodniczącego.

Wspólna polityka rolna będzie moim głównym zadaniem powiedział w Radiu Olsztyn Krzysztof Jurgiel. Były minister rolnictwa i rozwoju wsi, rozpoczynający swoją pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim, zasiadł w komisji agri, zajmującej się europejskim rolnictwem.

Pierwszym etapem będzie sprawa wspólnej polityki rolnej. Zakończyła się prezydencja rumuńska, gdzie przyjęto wstępne rozwiązania. Teraz mamy Finlandię. Przed nami co najmniej rok, półtora prac nad kształtem wspólnej polityki rolnej.

Jurgiel dodał, że chce doprowadzić do jak najszybszego podniesienia dopłat bezpośrednich polskich rolników do poziomu dopłat rolników z krajów tzw. starej unii.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Jurgielem

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Parlament Europejski, europoseł, Krzysztof Jurgiel
Karol Karski: Ważą się losy obsadzenia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Skłaniamy się do poparcia kandydatki z Niemiec

To frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów może zdecydować o tym, że Parlament Europejski zaakceptuje Ursula von der Leyen na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej - powiedział w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV