Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel: Należy ubiegać się o utrzymanie płatności obszarowych i dopłat do krów

Krzysztof Jurgiel. Fot. B. Świerkowska-Chromy

W województwie warmińsko-mazurskim powinno się wspierać produkcję mleka i żywca wołowego – przekonywał w Porannych pytaniach poseł Krzysztof Jurgiel, kandydat PiS w wyborach do Europarlamentu. Były minister rolnictwa kandyduje z okręgów warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Krzysztof Jurgiel mówił o priorytetach dla rolnictwa, które ustalono w oparciu o analizę przeprowadzoną przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Widzimy, że w województwie warmińsko-mazurskim trzeba wspierać ten kierunek produkcji. Jest najwięcej krów mlecznych. W związku z tym potrzebne są różnego rodzaju działania – jak badanie wartości użytkowej.

Dlatego zdaniem Krzysztofa Jurgiela po 2020 roku, czyli przy negocjowaniu nowej Wspólnej Polityki Rolnej, należy ubiegać się o utrzymanie m.in. płatności obszarowych i dopłat do krów.
Oprócz produkcji mleka i żywca wołowego za priorytetowe uznano również: chów i hodowlę koni, produkcję żywca wieprzowego, pszczelarstwo, hodowlę owiec i kóz na trudnych terenach oraz produkcję ekologicznej żywności.
Krzysztof Jurgiel przekonywał, że po 2020 roku będą funkcjonowały dopłaty bezpośrednie dla rolników. W jego ocenie wskazują na to wstępne stanowiska wielu państw członkowskich Unii Europejskiej.
Polski rząd domaga się równych dopłat dla wszystkich rolników. Teraz są one inne w różnych krajach UE. Czy jest szansa, że zostanie to wynegocjowane?

To jest pytanie, na które dziś nie znam odpowiedzi. Poznamy ją pod koniec roku. Wtedy to nowy Europarlament i nowa Komisja Europejska, która będzie działała od 1 października, przyjmą pierwsze stawki dla poszczególnych państw.

Oprócz Jurgiela z list PiS do Europarlamentu kandydują m.in. Karol Karski i Iwona Arent. Natomiast „jedynką” Koalicji Europejskiej jest Tomasz Frankowski. Oprócz niego do Parlamentu Europejskiego kandydują też Anna Wojciechowska, Bożena Kamińska, Jacek Protas. Kandydatem list Kukiz’15 na pewno będzie z kolei Andrzej Maciejewski, a Wiosny Monika Falej.

Wybory do Europarlamentu odbędą się w Polsce 26 maja.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Jurgielem

 

Autor: M. Lewiński

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, rolnictwo, europarlament
Krzysztof Jurgiel: Mamy przygotowane dokumenty, które są podstawą do negocjowania Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności

Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował rekomendacje dla poprawy sytuacji na obszarach wiejskich naszego regionu. W Olsztynie na konferencji prasowej te informacje przekazał były minister rolnictwa, poseł...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV