Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kapuściński: niepokoi bilans wypadków i kolizji na ulicach Olsztyna w ciągu ostatnich 8 lat

Aspirant sztabowy Krzysztof Kapuściński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Fot. K. Piasecka

O bezpieczeństwie drogowym w stolicy Warmii i Mazur – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn aspirant sztabowy Krzysztof Kapuściński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

200 wypadków, ponad 2300 rannych, w tym 837 ciężko, i aż 55 zabitych – to bilans ostatnich 8 lat na drogach Olsztyna. Krzysztof Kapuściński podkreślał, że dane te niepokoją policję.

Liczby mówią same za siebie. Policja nie jest zadowolona, że na terenie Olsztyna doszło do tak dużej ilości wypadków z osobami zabitymi i rannymi.

Liczba śmiertelnych wypadków spadła w 2015 roku – były 3 wypadki. Dla porównania w 2014 roki było ich 14. Wiele osób przyznaje, że jak Olsztyn był rozkopany to był bezpieczniejszy.

Należałoby porównać gdzie zaistniały te wypadki biorąc pod uwagę miejsca gdzie były rozkopane ulice. Można polemizować z tym, że rozkopanie Olsztyna przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa.

Do poprawy bezpieczeństwa przyczynia się używany w Olsztynie system system monitorowania ruchem i ITS, z którego korzystają autobusy i komunikacja miejska.

Sysem ITS pomaga nam szczególnie przy zdarzeniach drogowych jeżeli mamy wątpliwości w ustaleniu sprawcy wypadku. Jest on także pomocny przy dużych imprezach, jak 1 listopada. Dzięki niemu mamy podgląd na to jak wygląda ruch na terenie Olsztyna i jak go usprawnić.

Statystyki z 2016 roku są porównywalne do roku 2008, a to może oznaczać, że policyjne programy zapobiegające wypadkom są nieskuteczne.

Stan bezpieczeństwa pogorszył się w całej Polsce, nie tylko w mieście Olsztynie. W 2016 roku było więcej wypadków, kolizji, więcej osób było rannych, dlatego komendant główny policji wprowadził programy naprawcze (…), na drogi skierowano większą ilość patroli ruchu drogowego i efekty już widać w pierwszym kwartale 2017 roku na terenie miasta i gminy i powiatu olsztyńskiego.

W Porannych Pytaniach aspirant sztabowy Krzysztof Kapuściński przyznał, że kierowcy jeżdżą zbyt szybko.

Główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. W Olsztynie w 2016 roku, w wyniku zbyt szybkiej jazdy, doszło do 460 wypadków i kolizji. Kierujący jakby nie zdawali sobie sprawy, że w terenie zabudowanym są skrzyżowania, przejścia dla pieszych, sygnalizacja dla rowerzystów, przejazdy dla rowerzystów. Jadąc zbyt szybko narażamy innych uczestników ruchu i samych siebie (…) Należy zmienić mentalność kierowców. Na zachodzie kierowcy respektują ograniczenia, u nas są one naginane.

Raport zwraca uwagę, że na stan bezpieczeństwa wpływa także stan techniczny nawierzchni jezdni. W Porannych Pytaniach zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego olsztyńskiej policji poinformował, że z policyjnych statystyk nie wynika, aby stan techniczny był przyczyną wypadków.

 Zaistniało natomiast więcej kolizji drogowych spowodowanych wjechaniem w wyrwę w jezdni. Jak zwykle na wszystko brakuje pieniędzy, Cała infrastruktura drogowa to podstawa w bezpiecznym poruszaniu się po Olsztynie. Gdyby były pieniądze, to mielibyśmy piękne ulice, szerokie ścieżki dla pieszych i rowerzystów.

 

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Markiem Lewińskim

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, wypadki, policja, Olsztyn, bezpieczeństwo
Dziś drogowcy rozpoczną przebudowę ul. Pstrowskiego w Olsztynie. Sprawdź zmiany w ruchu!

Uwaga kierowcy! Czekają nas utrudnienia na ulicy Pstrowskiego w Olsztynie. W nocy z piątku na sobotę (z 24 na 25 marca) rozpocznie się przebudowa arterii.  Drogowcy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV