Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kozłowski: PSP sprawdza, czy są realizowane nowe przepisy dotyczące escape roomów

Krzysztof Kozłowski/Fot. A. Podbielska

Liczymy na to, że do Polski będzie przyjeżdżało ponad tysiąc repatriantów rocznie – mówił w Porannych pytaniach Krzysztof Kozłowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji i pełnomocnik rządu ds. repatriacji.

W roku 2018 z przepisów o repatriacji skorzystało ponad 650 osób o polskich korzeniach, przede wszystkim z Kazachstanu. Wąskim gardłem są ośrodki adaptacyjne dla repatriantów – na razie istnieją dwa – w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Minister Kozłowski liczy na to, że w tym roku uda się uruchomić trzeci i zwiększyć liczbę repatriantów.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to w drugim kwartale tego roku będzie otwarty trzeci ośrodek dla repatriantów. Bardzo ciężko pracujemy, żeby w tym roku ponad 1000 osób powróciło do Polski. Repatriacja ma określony koszt, ta liczba 1000 – 1100 repatriantów rocznie jest tą liczbą akceptowaną dla budżetu państwa. To są niestety też kategorie ekonomiczne i od nich nie uciekniemy.

Po przyjeździe do Polski repatrianci przebywają w takim ośrodku przez 6 miesięcy. Skarb Państwa opłaca koszty pobytu. Jak dodał wiceminister Kozłowski najważniejsze jest to, że ci, którzy powracają na ziemie swoich przodków mają dostęp do zajęć z języka polskiego, kultury polskiej i wrastają w lokalną społeczność. – Wszyscy, którzy opuszczają ośrodek już mają podpisaną umowę o pracę i wzmacniają polską gospodarkę.

W prowadzonej przez Polskich konsulów bazie osób zainteresowanych repatriacją jest obecnie zarejestrowanych około 10 tysięcy osób.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał w Porannych pytaniach, że pod koniec stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące escape roomów – teraz ruszają kontrole ich przestrzegania. Nowe przepisy dotyczą głównie dróg ewakuacyjnych z escape roomów – te drogi mają być sprawdzane przed otwarciem takiego obiektu, a także w trakcie jego działalności. Minister Kozłowski zapowiada kontrole przestrzegania nowych regulacji.

Państwowa Straż Pożarna na zlecenie pana ministra Joachima Brudzińskiego będzie prowadziła dalsze kontrole prawidłowości wykonywania tego rozporządzenia. Polskim dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo elementarne musi być zabezpieczone.

Nowe przepisy dotyczące escape roomów zostały przygotowane kilka dni po tragedii w Koszalinie – w pożarze escape roomu zginęło pięć 15-latek.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Krzysztofem Kozłowskim

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wiceminister, repatriacja, MSWiA
MSWiA podaje: prawie milion zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Ponad 900 tysięcy zagrożeń zgłosili przez dwa lata funkcjonowania użytkownicy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Prawie połowę z nich potwierdziła...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV