Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Marek Nowacki: reforma oświaty to szereg bonusów

Kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Stawiamy na nowoczesną, bezpieczną i przyjazną szkołę – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Do tej pory 12 ze 130 jednostek samorządowych złożyło w kuratorium oświaty projekty nowej siatki szkół. 3 wnioski wpłynęły z powiatów: iławskiego, węgorzewskiego i gołdapskiego, 9 wniosków wysłały gminy: Rychliki, Lubawa, Lubomino, Reszel, Mrągowo, Dąbrówno, Bartoszyce. Pozytywne opinie dostały Morąg i Kurzętnik. Krzysztof Marek Nowacki jest przekonany, że wszystkie złożone do tej pory projekty zostaną zaakceptowane przez kuratorium.

Jestem przekonany, że z tych 12 projektów, które wpłynęły pozostałe także dostaną akceptację po spełnieniu wymogów (…) W dniu dzisiejszym wpływają kolejne wnioski. Apogeum wniosków spodziewamy się w ciągu najbliższych 2 tygodni (…) Samorządy mają czas do 31 marca, a kurator ma 21 dni na ich zaopiniowanie. Napływ wniosków będzie miał miejsce w połowie lutego.

Gość Porannych Pytań zapewnił, że kuratorium oświaty jest dobrze przygotowane do wdrażania w życie reformy oświaty, która zakłada m.in. likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Proces przygotowania trwa od kilku miesięcy (…) Doprowadziłem do odtworzenia rejonów wizytacyjnych w skali województwa warmińsko-mazurskiego. Pierwszym etapem pochylenia się nad uchwałami intencyjnymi jest etap kiedy wizytatorzy, w swoich rejonach, przyglądają się tym uchwałom i wyrażają swoje opinie. Dalej uchwała taka idzie do wydziały prawno – administracyjnego, który (…) analizuje ją i jest ona przedkładana kuratorowi oświaty. A więc służby są do tego przygotowane i uchwały są procedowane w sposób sprawny (…) Uchwały, które teraz wpływają są wyrazem mądrości samorządów jako gospodarzy (…) Kurator oświaty podpisując się pod uchwałami, które za moment staną się prawem miejscowym wyraża przekonanie, że żadnych zagrożeń (…) nie widzi (…)

Na terenie województwa warmińsko – mazurskiego kurator oświaty nie zauważył miejsc zapalnych.

Jeśli pojawiają się konflikty i miejsca zapalne to specjalny zespół lustracyjny jedzie w teren przygląda się sytuacji w danej miejscowości i weryfikuje te sygnały. Kurator przed podjęciem decyzji w sprawach kontrowersyjnych uznał za stosowne, żeby mieć tę wiedzę (…) To, że jest rozmowa to jest cecha demokracji (…) , a mądrością samorządów jest (…) wyważenie i doprowadzenie do konsensusu. Czasami ten konsensus nie wszystkich zadowala, ale te działania samorządów zmierzają do odtworzenia sieci, która już istniała przed reformą Handkego przed rokiem 1999.

W Polskim Radiu Olsztyn kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki podkreślał, że reforma oświaty jest szeregiem bonusów.

Wzrośnie sieć szkół podstawowych co spowoduje, że obwody będą mniejsze, więc droga dziecka z domu do szkoły będzie zdecydowanie krótsza. Zmniejszy się też ilość dowozów dzieci do szkół co wpłynie na budżet gmin. Reforma to nie tylko 8-letnia szkoła podstawowa i 5-letnie technikum, 4-letnie liceum, czy szkoła branżowa, ale reforma to też wzrost znaczenia rodziców (…)

W Porannych Pytaniach Krzysztof Marek Nowacki podsumował także zakończone właśnie ferie zimowe. Jak mówił większość szkół na Warmii i Mazurach przygotowała dla dzieci i młodzieży ciekawą ofertę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pół zimowiska. Uczniowie pod okiem nauczycieli-instruktorów korzystali także z zajęć sportowych na salach gimnastycznych. Kurator oświaty podkreślił, że zdecydowana większość dzieci spędza ferie na Warmii i Mazurach, część wyjeżdża do rodzin, najmniejsza grupa korzysta z wyjazdów w góry.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Markiem Nowackim

00:00 / 00:00

 

(bsc)


 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, Nowacki, edukacja, kurator
Zaopiniowano pierwsze wnioski ws. nowej sieci szkół

Warmińsko-mazurski kurator oświaty zaopiniował pierwsze wnioski samorządów dotyczące nowej sieci szkół. Pozytywne opinie dostały Morąg i Kurzętnik. Do tej pory wnioski dotyczące propozycji nowej organizacji placówek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV