Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Marek Nowacki: Wychowujmy dzieci tak, żeby podawały sobie ręce a nie podstawiały nogi

Krzysztof Marek Nowacki

Szkoły są przygotowane do reformy, nauczyciele przeszli przeszkolenie z nowej podstawy programowej – zapewnił gość Porannych Pytań , warmińsko-mazurski kurator oświaty. Krzysztof Marek Nowacki zdementował informacje podawane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, iż reforma edukacji likwiduje miejsca pracy. Przeciwnie, w sposób niezamierzony, łącznie w całym kraju zwiększy liczbę etatów o 10 tysięcy.

Andrzej Piedziewicz: Dziś 4 września – początek nowego roku szkolnego. Początek jakiego dawno nie było. Po raz pierwszy od lat rok szkolny zaczną 7-klasiści. Gimnazja będą stopniowo wygaszane. Duża zmiana.

Krzysztof Marek Nowacki: Tak naprawdę młodzież, rodzice niewiele zauważą zmian w szkole, aczkolwiek te zmiany są istotne. W miejsce szkoły sześcioletniej pojawia się szkoła 8-letnia, wygaszane są gimnazja i pojawiają się pożądane przez młodzież, rodziców i nauczycieli licea 4-letnie, technika 5-letnie i duże zmiany w szkolnictwie branżowym.

Andrzej Piedziewicz: Zamiast szkół zawodowych – szkoły branżowe. 3-letnia I stopnia i 2-letnia II stopnia. Po co taki podział?

Krzysztof Marek Nowacki: To odpowiedź na potrzeby społeczne i rynek pracy. Szkolnictwo zawodowe przekształca się szkolnictwo branżowe gdzie dominującą formą kształcenia jest kształcenie dualne, młody człowiek pobiera naukę z przedmiotów ogólnych i zawodowych w szkole, ale praktykę odbywa w zakładach pracy. To kształcenie rozbite jest na dwa etapy, w pierwszym, trzyletnim zdobywa wiedzę w zakresie jednego zawodu i następny, dwuletni etap, w którym zdobywa uprawnienia technika. Po szkolnictwie branżowym młody człowiek, który zda maturę może podjąć studia wyższe.

Szanowni państwo dzisiaj wasze dzieci i młodzież idą do szkół, mam informacje z całego województwa oraz od moich kolegów kuratorów z innych części kraju: szkoły są przygotowane, nauczycie są przygotowani i przeszkoleni z nowej podstawy programowej, która wchodzi w klasie I, IV i VII oraz w I klasie szkoły branżowej. Przed wakacjami w szkoleniach uczestniczyło przeszło 8 tysięcy nauczycieli. Nowy rok szkolny to ciąg dalszy pewnej przygody, z myślą i wiedzą ludzka, w tej przygodzie będą im towarzyszyć dobrze przygotowani pedagodzy.

Andrzej Piedziewicz: Panie kuratorze, co z nauczycielami? Minister edukacji mówiła przed wakacjami, że będą nowe miejsca pracy, Związek Nauczycielstwa Polskiego wylicza, że ubędzie etatów – przynajmniej 10 tysięcy nauczycieli w całej Polsce całkiem straci pracę. Jak to wygląda u nas w województwie?

Krzysztof Marek Nowacki: Nasze koleżanki i nasi koledzy z ZNP mijają się z prawdą, ponieważ reforma nie likwiduje miejsc pracy, nie niweluje też niżu demograficznego. Reforma w sposób niezamierzony kreuje nowe miejsca pracy, gdyż oddziałów klas 7, klas gimnazjalnych jest o wiele więcej, pojawia się więcej godzin w systemie edukacji. Łącznie szacujemy że w ciągu najbliższych 2-3 lat liczba etatów wzrośnie o 10 tys. w całej Polsce. Środki przekierowane na oświatę są znacznie większe, potrzebna jest większa liczba godzin i pedagogów. Na stronie kuratorium w Olsztynie od końca ubiegłego roku szkolnego aż po 31 sierpnia, widzieliśmy ogłoszenia szkół poszukujących fizyków, chemików, historyków… Te etaty są w różnych obszarach województwa, ale przecież dzisiaj regułą jest, że do pracy jedziemy kilka, kilkanaście kilometrów.

Chciałbym pogratulować wyboru szkół, których dokonała młodzież, szczególnie trzymam kciuki za pierwszoklasistów wszystkich typów szkół.

Chciałbym w sposób żartobliwy przypomnieć kilka zasad nauczycielom. Pamiętajmy koleżanki i koledzy, że nawet największy „leniuszek” ma dzisiaj większą wiedzę niż Archimedes w swoich czasach; wychowujmy dzieci tak, żeby podawały sobie ręce a nie podstawiały nogi.

Andrzej Piedziewicz: Pan jest historykiem, uczył pan historii wiele lat. Panie kuratorze, czy europejska cywilizacja zaczyna się od Mieszka I? Dlaczego kurs historii w klasach IV-VIII w klasie IV zaczyna się od wybranych zagadnień z historii Polski, nie ma nic o innych państwach?

Krzysztof Marek Nowacki: Cywilizacja europejska, Mieszko I sięgnął do źródła tradycji judeochrześcijańskiej. Ta tradycja jest obecna w Europie od tysięcy lat, a narodziny Rzeczpospolitej Polski są niewątpliwie związane z Mieszkiem I. Kod kulturowy, który towarzyszy powstałemu narodowi polskiemu od przeszło tysiąca lat jest to kod, w którym obecne były i są wartości jak wolność, godność osoby ludzkiej i miłość do ludzi i do Polski, która powinna być drugą po Bogu miłością Polaka.

Andrzej Piedziewicz: Czy to dlatego kurs historii w IV klasie kurs historii zacznie się nie od starożytności a od Mieszka I?

Krzysztof Marek Nowacki: Może nie kurs historii a propedeutyka nauczania historii. Klasa IV jest szczególną, przejściową klasą pomiędzy edukacją wczesnoszkolną a późniejszą. Uczeń w tej klasie zapoznaje się z pewnymi obrazami z naszej przeszłości i na ich kanwie nauczyciele przekazują wiedzę, która powinna być przekazana na tym etapie edukacji.

Posłuchaj całej rozmowy.

00:00 / 00:00
Autor/Redakcja: A.Socha

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesny i dostosowany do wszystkich grup podróżnych. Nowy dworzec kolejowy Olsztyn Główny będzie miał standard europejski

Takie plany wobec obiektu ma PKP S.A. Spółka chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom podróżnych i mieszkańców miasta i w miejscu niefunkcjonalnego dworca wybudować nowy. Pamięta czasy głębokiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV