Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Michałkiewicz: Program „Za życiem” zawiera wiele form pomocy rodzinom z niepełnosprawnymi dziećmi

Konsultacje programu „Za życiem” w Ełku, fot. M.Zbrożek

Świadczenia medyczne bez kolejki dla matek, które zdecydowały się urodzić dziecko niepełnosprawne. To nie koniec zmian, które wprowadził program „Za życiem” – tłumaczył Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn.

Rząd przeznaczył na realizację 5-letniego programu „Za życiem” ponad 3 miliardy złotych. Od początku roku na Warmii i Mazurach ze świadczeń po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka skorzystało 80 rodzin.

Krzysztof Michałkiewicz: W tym programie dostrzeżona została rodzina, opiekunowie osób niepełnosprawnych, z tego względu, że niepełnosprawność dotyka całej rodziny i osób bliskich.

Małgorzata Zbrożek: Jednym z punktów programu jest wypłata jednorazowego świadczenia w kwocie 400 złotych.

Krzysztof Michałkiewicz: Świadczenia zdrowotne dla matek są bez kolejki, są one kontraktowane bez limitu, więc nie zabraknie ich w systemie.

Małgorzata Zbrożek: Zdarza się, że żłobki, przedszkola odmawiają przyjmowania takich dzieci.

Krzysztof Michałkiewicz: W programie jest zatrudnianie odpowiedniej kadry w żłobkach i przedszkolach. Powstaną wiodące ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze, które zajmą się dziećmi niepełnosprawnymi od urodzenia do obowiązku szkolnego.

Małgorzata Zbrożek: Gdy te dzieci dorosną, czy też będzie pomoc?

Krzysztof Michałkiewicz: Jest program „stabilne zatrudnienie”, żeby powstawały dobre miejsca pracy w administracji, spółkach skarbu państwa. Od kilkunastu lat działa program „Student”. Uruchamiamy też program „absolwent”, żeby po skończeniu studiów ta osoba miała wsparcie, jeśli chodzi o zaistnienie na rynku pracy. Chcemy, żeby Warsztaty Terapii Zajęciowej lepiej służyły niepełnosprawnym dzieciom. Chcemy, żeby przy nich powstały kluby absolwentów. Jesienią uruchamiamy wsparcie ze strony trenerów pracy.

Małgorzata Zbrożek: Takie dzieci często będą wymagały opieki całodobowej, co z opiekunami?

Krzysztof Michałkiewicz: Myślimy o wsparcie opiekunów pozbawionych pracy z powodu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnych. Chcemy pozostałym członkom rodziny ułatwić funkcjonowanie na rynku pracy, poprzez elastyczność czasu pracy, wsparcie założenie własnej działalności gospodarczej. W programie jest też opieka wytchnieniowa, żeby matki mogły odpocząć, czy podczas pobytu w szpitalu mogły zostawić dziecko pod właściwą opieką. Myślimy też o miejscach w placówkach dziennych i całodobowych, w ramach pakietu dofinansowujemy miejsca w Środowiskowych Domach Samopomocy dla osób ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, z autyzmem, które nie znajdowały miejsca w placówkach dziennych, z braku kadry i odpowiedniego wyposażenia.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00

(A.Socha)

Więcej w niepełnosprawne dzieci, Za życiem
W Ełku konsultowano rządowy program „Za życiem”. Program ma wspierać rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem

Trwają konsultacje społeczne rządowego projektu „Za życiem”. Jest on skierowany do rodzin, które zdecydują się na urodzenie i wychowywanie dziecka ciężko chorego lub niepełnosprawnego. W planach...

Zamknij
RadioOlsztynTV