Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Nowacki: Od rana do kuratorium napływają informacje, w których szkołach podjęto akcję strajkową i odwołano zajęcia

Kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Fot. A. Podbielska

Rano nie było jeszcze wiadomo w ilu szkołach warmińsko-mazurskiego zostały odwołane zajęcia dydaktyczne. Informacje dotyczące strajku wciąż napływają do Kuratorium Oświaty – mówił w Porannych pytaniach warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Kurator  mówił w Radiu Olsztyn, że z wcześniejszych informacji jakie uzyskał wynikało, że strajk podejmie ponad 60 procent szkół i przedszkoli.

W związku z tym, że odpowiedzialny jest urząd miasta wcześniej pracownik urzędu miasta, czyli dyrektor szkoły był, zgodnie z prawem, zobowiązany poinformować rodziców o możliwości akcji strajkowej. Jeśli tego nie uczynił jest to prosty sygnał „strajku nie ma i można spokojnie zawieźć dziecko do szkoły”. Jeśli miała być akcja strajkowa, to drugi element powinien zawierać sposób zapewnienia opieki.

Olsztyński ratusz zamieścił na swojej stronie listę szkół i placówek, które w miniony piątek złożyły wnioski do organu prowadzącego o zgodę na zawieszenie zajęć, w związku z brakiem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. Nawet jeśli w szkołach odwołane zostały zajęcia dydaktyczne, to powinny odbywać się zajęcia opiekuńcze – przekonywał Krzysztof Marek Nowacki. Kurator mówił, że organizacja zajęć to obowiązek dyrektorów i organu prowadzącego.

Obowiązkiem nie tylko dyrektora, ale i organu prowadzącego, który ma dochody własne jest między innymi to, by w sytuacji ekstremalnej przygotować zajęcia opiekuńcze.

Tymczasem Ewa Kaliszuk, zastępca prezydenta Olsztyna, zwróciła się do mieszkańców z apelem o „zapewnienie dzieciom opieki we własnym zakresie” jeśli mają taką możliwość.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Markiem Nowackim

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, strajk, szkoły, przedszkola, kurator oświaty, Krzysztof Marek Nowacki, kuratorr
Ponad 50 procent placówek edukacyjnych z Olsztyna poprosiło o odwołanie zajęć. Zobacz listę

53 procent jednostek oświatowych w Olsztynie zwróciło się z wnioskiem o zawieszenie zajęć dydaktycznych oraz opiekuńczo-wychowawczych. Są to m.in. szkoły, przedszkola i bursy - podał olsztyński...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV