Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Nowacki: samorządy nie powinny się bać reformy oświaty

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Od przeszło pół roku Kuratorium Oświaty upowszechnia informację o zamiarach reformy edukacji – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.

Gość Porannych Pytań poinformował, że publiczne dyskusje, debaty wojewódzkie i spotkania ze związkami zawodowymi, rodzicami i dyrektorami szkół odbywały się już w latem. Krzysztof Marek Nowacki zapewniał, że reforma jest dobrze przygotowana. Jej celem nie jest wygaszanie gimnazjów, ale wzmocnienie polskiego systemu edukacji i zapewnienie spójności. – Jednym z celów reformy jest postawienie na dwuetapowe szkolnictwo branżowe na wysokim poziomie – dodał.

Pod koniec sierpnia Krzysztof Marek Nowacki zdecydował o wejściu do szkół w poszczególnych powiatach wizytatorów kuratorium i spotkaniach z dyrektorami placówek.

– Obecnie razem z wojewodą podjęliśmy działania wychodzące naprzeciw samorządom. Na Warmii i Mazurach systematyczne spotkania z samorządami odbywają się w ośmiu miastach (…) Spotkania te organizujemy, aby ułatwić wdrożenie zmian. Ustawa jest jeszcze procedowana w parlamencie. Najprawdopodobniej prace zakończą się w grudniu i jeśli prezydent Andrzej Duda ją podpisze to od stycznia wejdzie w życie – mówił w Polskim Radiu Olsztyn kurator oświaty.

Krzysztof Marek Nowacki zaznaczył, że przekształcenie szkół będzie nałożone na samorządy, dlatego kuratorium wspomaga je. – Spotkaliśmy się z prezydentami Olsztyna, Elbląga i Ełku – mówił. Gość Porannych Pytań wyraził zadowolenie z tego, że Olsztyn – wzorem Krakowa, Torunia czy Szczecin – nie czekając na uchwalenie ustawy, już wdraża przygotowania. Nowacki podkreślił, że na przełomie listopada i grudnia wizytatorzy będą uczestniczyć w spotkaniach nie tylko z dyrektorami szkół, ale także z nauczycielami i rodzicami.

– Samorządy nie powinny się bać szykowanych zmian. Wygaszanie gimnazjów będzie procesem kilkuletnim. Dzięki przyjęciu ich przez 8-letnie szkoły podstawowe poszerzy się sieć szkół podstawowych, których będzie znacznie więcej. W gminach znacznie skrócą się dojazdy dzieci do szkół – uspakajał. Warmińsko-mazurski kurator poinformował, że finansowanie oświaty nie zmieni się mimo że liczba dzieci maleje. Decyzją ministra edukacji narodowej subwencją oświatową objęte są także 6-latki. Krzysztof Marek Nowacki zaznaczył, że subwencja wrośnie z 1600 do 4300 złotych, a w budynkach gimnazjalnych pojawią się nowe 8-letnie szkoły podstawowe. Kurator nie ma sygnałów od wójtów i burmistrzów o problemach związanych z przekształceniami placówek oświatowych. Na dostosowanie szkół i doposażenie ich do potrzeb mniejszych dzieci przewidziano subwencję oświatową w wysokości 300 milionów złotych.

Część nauczycieli protestuje bojąc się o swoje miejsca pracy. Krzysztof Marek Nowacki zapewniał jednak, że reforma nie oznacza, że stracą oni pracę, a jedynie mogą zostać przesunięci z jednej do drugiej szkoły. Jego zdaniem, może się tak stać, że liczba nauczycielskich etatów wzrośnie. – Zmiany odbędą się bezboleśnie i przez wielu uczniów i rodziców mogą zostać niezauważone – podsumował kurator oświaty.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Nowackim

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w edukacja, szkoły, oświata, gimnazja, regorma
W Ostródzie rozmawiano o plusach reformy oświaty

Reforma oświaty przyczyni się do poprawy sytuacji w polskim szkolnictwie – zapewniali w Ostródzie przedstawiciele warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty. Na spotkaniu z samorządowcami z powiatu ostródzkiego i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV