Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Rzymski: wszyscy poniesiemy konsekwencje Brexitu

Doradca finansowy Krzysztof Rzymski. Fot. Ł. Sadlak

Ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie także na Polskę i Polaków – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn doradca finansowy Krzysztof Rzymski.

Zdaniem gościa Porannych Pytań będzie ono miało m.in. wymiar gospodarczy i finansowy. Wyraźnie zdrożeją waluty – w tym te, które mają największe znaczenie czyli frank szwajcarski, dolar i euro. Frank już się umocnił, co jest złą informacją dla około 2 milionów Polaków mających kredyty w tej walucie.

Skorzystają na tym natomiast eksporterzy. Oni z dnia na dzień będą zarabiali więcej – ocenił Krzysztof Rzymski.

Wielu Polaków na wyspach nie ma karty stałego pobytu. Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii, będą wracali do kraju. To zdaniem gościa Porannych Pytań dobra wiadomość, bo część z nich ma międzynarodowe doświadczenie. Ponadto w Polsce przez niż demograficzny już brakuje pracowników.

Nie wiemy jednak, czy wrócą zadowoleni, czy przerażeni, bo niektórzy nie byli tutaj przez kilka lat. Pamiętajmy też, że są tu też zdecydowanie niższe zarobki – dodał.

Ponadto, jak twierdzi Krzysztof Rzymski w przypadku Brexitu PKB nie będzie już rosło tak dynamicznie. Szacuje się nawet, że zwolni o 0,5%. To ogromna kwota, czyli nawet 6 miliardów rocznie. Oznacza to, że mniej zarobimy, mniej pieniędzy wpłynie do budżetu i mniej będzie można ich rozdysponować.

W Wielkiej Brytanii przeciwnikami wyjścia z Unii Europejskiej są duże korporacje, bo swobodny przepływ ludzi jest podstawą rozwoju. Za Brexitem opowiadają się natomiast m.in. małe i średnie firmy, które walczą o swoje miejsce w biznesie.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Krzysztofem Rzymskim

00:00 / 00:00

 

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Unia Europejska, Wielka Brytania, frank szwajcarski, frankowicze, Krzysztof Rzymski, brexit
Armia Tetryków

Proszę Państwa zdecydowanie lubię Wielką Brytanię. Zazwyczaj mówimy po prostu Anglię, więc tego będę się trzymał, lubię ich filmy, muzykę i literaturę, także styl życia, taki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV