Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ks. Henryk Błaszczyk: życie ma wtedy sens, kiedy żyje się dla innych

Ksiądz Henryk Błaszczyk. Fot. Sławomir Ostrowski

Czy marzenie księdza Henryka Błaszczyka o służbie liturgicznej w Armenii spełni się? Jak harcerstwo wpływa na życie? W jaki sposób można pełnić i godzić wiele funkcji w życiu? Na te i inne pytania odpowiedzi w rozmowie z księdzem Henrykiem Błaszczykiem poszukiwała Barbara Fedoniuk.

ksiądz Henryk Błaszczyk – (urodzony 18 stycznia 1966 w Turku) –  kustosz Sanktuarium Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim, proboszcz prezbiter rzymskokatolicki archidiecezji warmińskiej, kapelan magistralny Zakonu Maltańczyków, harcmistrz ZHR.

Na tyle jesteśmy, na ile jesteśmy dla innych

W 1987 złożył egzamin dojrzałości w Technikum Technologii Żywności we Wrześni. W latach 1989-1995 był alumnem Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. Obronił magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1995 roku. W latach 2006-2009 był uczestnikiem studiów doktoranckich, podczas których uzyskał stopień naukowy licencjata teologii na Uniwersytecie Warmińsko-mazurskim w 2008 roku.

Od 1999 roku proboszcz Parafii Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Klebarku Wielkim. Decyzją Rady Suwerennej z dnia 6 grudnia 2001 roku i 1 marca 2002 roku został przyjęty do Zakonu Maltańskiego jako Kapelan Magistralny. Rektor Kapelanatu Delegatury Warmińskiej Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.

Rozmowa z księdzem Henrykiem Błaszczykiem – posłuchaj

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (5 maja 2009 roku)
  • Krzyż Pro Piis Meritis Zakonu Maltańskiego (31 maja 2006 roku)
  • nagroda Ministra Zdrowia RP im. błogosławionego Gerarda w kategorii osób i instytucji wspierającychoraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2009 rok)

(bfed/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w I kto to mówi, Barbara Fedoniuk
Adam Hajduczenia: teatr jest jeden

Barbara Fedoniuk zaprasza na rozmowę z Adamem Hajduczenią - lektorem, logopedą i aktorem Olsztyńskiego Teatru Lalek. Adam Hajduczenia - urodził się w 1967 roku w Białymstoku....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV