Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ks. Marian Matuszek: Dzieci, które otrzymywały tornistry były tak szczęśliwe, że całowały je i zaglądały, co jest w środku

Ksiądz prałat Marian Matuszek. Fot. Beata Świerkowska – Chromy

Gościem Agnieszki Lipczyńskiej w Bliższych Spotkaniach był ksiądz prałat Marian Matuszek – proboszcz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie. Głównym tematem rozmowy była akcja Caritas Archidiecezji Warmińskiej i Radia Olsztyn – „Tornister Pełen Uśmiechów”.

Na początku jednak ksiądz prałat podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z podróżowaniem koleją.

Dawno już nie jechałem pociągiem, ale kiedy byłem w seminarium – było to ponad 30 lat temu – to często podróżowałem na trasie Olsztyn – Kraków, bo właśnie z Krakowa pochodzę. Kiedy pociąg ruszał, wszyscy zaczynali wyciągać jedzenie. Często jedliśmy jajka na twardo, miło to wspominam.

– powiedział Marian Matuszek.

Gość Bliższych Spotkań opowiadał także o kampanii „Tornister Pełen Uśmiechów”, w której czynnie uczestniczy Parafia Matki Bożej Fatimskiej.

W tamtym roku z akcji skorzystało kilkanaścioro dzieci. Tornistry, które otrzymaliśmy z Caritasu, były naprawdę pełne uśmiechów. Znajdowały się tam kredki, ołówki, gumki i różne piórniki. Dzieci, które otrzymywały tornistry były tak szczęśliwe, że całowały je i od razu zaglądały, co jest w środku. Jeżeli chcemy sprawić uśmiech dzieciom na twarzy, to właśnie w taki sposób.

Jak zaznaczył ks. Marian Matuszek, w jego parafii jest kilka rodzin wielodzietnych, które potrzebują takiej wyprawki szkolnej:

Teraz mówimy, że jest program „ 500+”, ale myślę, że taka wyprawka jest naprawdę bardzo droga. Każdy, kto ma dziecko i robi wyprawkę to wie, ile to kosztuje. Jeżeli dzieci jest czwórka, piątka, a czasami szóstka, to wydatek jest potężny.  Wiele osób starszych nie ma dzieci, pomaga więc swoim wnukom. Jednak jeśli pomoże się komuś obcemu, to będzie to duży prezent. A uśmiech na twarzy dzieci jest nieoceniony.

W sobotę, 26 sierpnia, od godziny 12.00 do 20.00 studio Radia Olsztyn będzie przed hipermarketem TESCO przy ul. Pstrowskiego, gdzie będziemy zbierać przybory szkolne dla dzieci z ubogich rodzin.

Posłuchaj rozmowy Agnieszki Lipczyńskiej z księdzem prałatem Marianem Matuszkiem.

00:00 / 00:00

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tornister Pełen Usmiechów
Krystyna Kucewicz o akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”: Dzieci zawsze cieszą się z nowych rzeczy, a potrzebujących cały czas jest dużo

Krystyna Kucewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie była gościem Bliższych Spotkań. Razem z Agnieszką Lipczyńską rozmawiały o akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”, w którą zaangażowało się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV