Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ks. Paweł Zięba: Nie każde dziecko może mieć kompletną wyprawkę szkolną. Chcemy im pomóc

Ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej. Fot. A. Podbielska

Trwa akcja Caritas „Tornister pełen uśmiechów”, która ma pomóc skompletować wyprawkę szkolną najbardziej potrzebującym dzieciom.  O tym, że pomagać trzeba w sposób umiejętny  mówił w Porannych Pytaniach dyrektor Caritas archidiecezji warmińskiej, ksiądz Paweł Zięba.

Krzysztof Kaszubski: W jaki sposób można angażować się w akcję?

ks. Paweł Zięba: Akcja „Tornister pełen uśmiechów” pokazuje, że nie wszyscy mają to szczęście, że mogą iść razem z rodzicami na szkolne zakupy. Niektórzy dostają na to pieniądze, słysząc od nich: „Idź, kup to, co Ci się przyda w tej szkole”. Wtedy kupują to, co wydaje im się najpiękniejsze, najlepsze. Jest jednak wiele dzieci, które takiego komfortu nie mają. Ich rodzice, z różnych powodów szukają tego, żeby otrzymać takie wsparcie. Człowiek, który czuje potrzebę pomocy wybiera to, co mu wydaje się najpiękniejsze. Wtedy takie przybory szkolne trafiają do dzieci i młodzieży, która naprawdę tego potrzebuje.

Krzysztof Kaszubski: Jak wygląda sam mechanizm tej akcji, w jaki sposób można się w nią włączyć?

ks. Paweł Zięba: Po pierwsze, trzeba chcieć. Następnie trzeba kupić rzeczy lub przybory szkolne, mogą to być na przykład tornistry, zeszyty, kredki, flamastry czy nawet worek na obuwie. Później pakujemy kupione przedmioty do plecaka i przynosimy, albo do Caritas, albo do parafii, które wspierają nasza akcję. Wszyscy proboszczowie z naszej archidiecezji są poinformowani o tym.

Krzysztof Kaszubski: Chodzi również o to, aby dzieci otrzymały rzeczy nowe, coś specjalnie dla niego.

ks. Paweł Zięba: Oczywiście. Pierwszy dzień w szkole bywa mimo wszystko traumatycznym doświadczeniem, w większym lub mniejszym stopniu. Szczególnie ważne jest to, kiedy jest się w nowym środowisku, w nowej szkole. Przychodzi wtedy czas, kiedy każde dziecko chwili się tym co ma, chce czuć się wyjątkowe. Chcemy przekazać im takie rzeczy, które będą powodem do ich uśmiechu. Chcemy, żeby nie czuły się gorsze.

Szkolną wyprawkę można przynosić do parafii oraz do Radia Olsztyn. Do akcji włączył się również wojewoda warmińsko-mazurski, więc można to dostarczać także do Urzędu Wojewódzkiego.

Krzysztof Kaszubski: Jakie były dotychczasowe efekty tej akcji, która organizowana jest już po raz dziewiąty?

ks. Paweł Zięba: Do tej pory kupowaliśmy 300 plecaków, które były wypełniane rzeczami szkolnymi. Oprócz tego organizowane były akcje zbiórek przyborów szkolnych. W ten sposób w naszym regionie wsparliśmy kilka tysięcy osób.

Krzysztof Kaszubski: Jak będzie wyglądał finał tej akcji?

ks. Paweł Zięba: Koncepcja jest taka, że my nie przekazujemy plecaków, tylko każdy może sobie wybrać tornister, który chcemy wypełnić. Jeżeli z miłością wypełni się taki plecak, to na pewno przyniesie to efekty. Chcemy te rzeczy przyjmować do końca miesiąca. Uważam, że nie ma co się afiszować z samym przekazaniem wyprawki szkolnej. Lepiej jak nie widać, kiedy dane dziecko otrzymuje szkolne rzeczy. Wtedy to dobro jest bardziej spotęgowane.

Krzysztof Kaszubski: Gdyby okazało się, że dzieci uczestniczące w akcji mają identyczne plecaki, wtedy inni uczniowie potrafią być okrutni.

ks. Paweł Zięba: Szkoła rządzi się swoimi prawami, jak prawo dżungli. Bardzo często występują tam sytuacje „po bandzie”. Wypomina się wtedy, że „ty dostałeś, bo jesteś biedny”, dlatego chcemy uniknąć rozgłosu, pomagać w sposób odpowiedzialny.

Krzysztof Kaszubski: Zakup wyprawki szkolnej powinien regulować program „Rodzina 500 plus”. Sfera ubóstwa w naszym województwie jest jednak dość duża.

ks. Paweł Zięba: Tak, w naszym regionie ubóstwo to poważny problem. Przez całą historię naszej Ojczyzny widać, że my bardzo dużo otrzymujemy. Pomimo tego, że powinno się szkolne rzeczy kupować z programu „500 plus”, to potrzebujący znajdą się zawsze. Nawet Pan Jezus mówił: biednych zawsze będziecie mieć koło siebie. Zawsze jest możliwość, żeby coś dać.

Krzysztof Kaszubski: Dziękuję za rozmowę.

W sobotę, 26 sierpnia, od godziny 12.00 do 20.00 studio Radia Olsztyn będzie pod TESCO przy ul. Pstrowskiego, gdzie będziemy zbierać przybory szkolne dla dzieci z ubogich rodzin.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z księdzem Pawłem Ziębą.

00:00 / 00:00

Autor: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Caritas, Tornister Pełen Usmiechów
Potrzebujące dzieci otrzymają wyprawki szkolne. Rusza kampania „Tornister Pełen Uśmiechów”

To już  9. edycja  kampanii, dzięki której ponad 50 tysięcy dzieci z niezamożnych rodzin  otrzyma wyprawkę szkolną. Ksiądz Marek Dec, zastępca dyrektora Caritas Polska, mówi, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV