Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
IMIENINY: Alfa, Leonii, Tytusa
EUR: 4.1665 CHF: 3.4777
USD: 3.3693 GBP: 4.777
Logowanie
 

Ksiądz Janusz Ostrowski otrzyma w sobotę święcenia biskupie

Fot. K. Grabowska

Takiego wydarzenia w Archidiecezji Warmińskiej nie było od 24 lat. W sobotę w Konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie biskup nominat Janusz Ostrowski otrzyma święcenia biskupie.

W uroczystej liturgii udział wezmą nuncjusz apostolski arcybiskup Salvatore Pennacchio, a także arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Pochodzący z Olsztyna biskup Janusz Ostrowski decyzją Ojca Świętego Franciszka został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej pod koniec lutego. Ma 53 lata. Doktorat z prawa kanonicznego obronił na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Był m.in. wikariuszem, sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej, także wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. Przez siedem lat pracował na misjach w Togo.

O sakramencie, jaki przyjmie nominat mówi ksiądz infułat Jan Jerzy Górny:

Kapłaństwo składa się z 3 stopni: diakonat, prezbiterat i biskupstwo. Biskup Janusz Ostrowski otrzyma trzeci dopełniający stopień kapłaństwa, czyli tzw. sakrę biskupią. Biskup ma być szafarzem, zarządcą i strażnikiem sakramentu. 

Ostatnie święcenia biskupie w Archidiecezji Warmińskiej miały miejsce w 1994 roku. Wówczas święcenia przyjął biskup Jacek Jezierski, obecny biskup elbląski. 12 lat wcześniej, w 1982 roku w naszej archidiecezji święcenia przyjął natomiast biskup Wojciech Ziemba.

W sobotę początek święceń biskupich biskupa Janusza Ostrowskiego o godzinie 11 w Konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

 

Autor: K. Grabowska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV