Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Książki o tragedii, która dotknęła Elbląg w grudniu 1970 roku

Prezentacja książek, fot. M. Stankiewicz

Pełna sala i dwie godziny opowieści o ludziach, wydarzeniach i tragedii, która dotknęła Elbląg w grudniu 1970 roku.

W Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie z autorami dwóch książek : „Pogrzebani nocą” i „Janek Wiśniewski. Chłopak z Elbląga”. Pierwsza powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Autorów jest trzech – dwaj to historycy z IPN Piotr Brzeziński i Robert Chrzanowski, trzeci to dziennikarz Tomasz Słomczyński. Jemu przypadła w udziale część elbląska i opisanie sylwetek Zbyszka Godlewskiego i Waldemara Rebinina, którzy zginęli 15, 17 i 18 grudnia 45 lat temu. Jak zapewnia, to nie jest kolejne rocznicowa publikacja, a książka o prawdziwych ludziach, pełna emocji i także łez.

Hanna Haufa, siostra Mariana Sawicza uczestniczyła w promocji. Nie kryła wzruszenia, bo jak mówi – upływ czasu jej ran nie leczy. Dlatego nie jest pewna kiedy zajrzy do książek.

Druga książka to opowieść Zbigniewa Brannacha pt „Janek Wiśniewski. Chłopak z Elbląga”, o 18-latnim Zbyszku Godlewskim, który stał się symbolem Grudnia 70.

Książka wydana została dzięki wsparciu samorządu Elbląga.

Na prezentacji książek była pełna sala słuchaczy, fot. M. Stankiewicz

Z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych na Wybrzeżu, IPN i Archiwa Państwowe z Gdańska przygotowały ekspozycję dokumentów i fotografii dotyczących wydarzeń w Elblągu. Można ją było oglądać na korytarzach szkoły, która sąsiaduje z miejscami walk ulicznych z 1970 roku. Wśród zwiedzających, co zrozumiałe, najwięcej było uczestników tamtych wydarzeń.

Szkoła Podstawowa nr 21, w której wystawa jest prezentowana mieści się przy ulicy Zbyszka Godlewskiego, przy skwerze Mariana Sawicza na którym stoi Pomnik Ofiar Grudnia 70′. Obaj zostali zastrzeleni , pierwszy przez żołnierza LWP 17. a drugi 18 grudnia przez milicjanta.

Wystawa dokumentów i fotografii dotyczących Grudnia 70 w Elblągu, fot. M. Stankiewicz

Wystawa dokumentów i fotografii dotyczących Grudnia 70 w Elblągu, fot. M. Stankiewicz

 

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grudzień
Obchody 45 rocznicy Grudnia ’70 w Eblągu

Dziś (18 grudnia) mija 45 lat od śmierci Mariana Sawicza, jednej z trzech elbląskich ofiar Grudnia'70. Marian Sawicz, jedyny z tej trójki, stracił życie w Elblągu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV