Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
Logowanie
 

Księgarnia z tradycją

Ten dom znają wszyscy, którzy odwiedzają Gietrzwałd. Naprzeciw schodów prowadzących w górę do Sanktuarium, uwagę przykuwa szyld „Księgarnia A. Samulowski w Gietrzwałdzie”. 6 kwietnia 1878 jeszcze w drewnianym, dopiero co kupionym domu, 38-letni Andrzej Samulowski zakłada pierwszą na Warmii polską księgarnię. W 1935 roku, a więc już 7 lat po śmierci jej założyciela, właśnie to miejsce odwiedza Melchior Wańkowicz.

Spotkanie z wdową po Andrzeju, Martą Samulowską, pisarz opisuje potem w swojej książce „Na tropach Smętka”. Ale jeszcze wcześniej 25 marca 1886 w księgarni, spod prasy sprowadzonej z Poznania wychodzi pierwszy, okazowy/próbny numer „Gazety Olsztyńskiej”. Numer nie zachował się, ale o pamięć o tym wydarzeniu i o Andrzeju Samulowskim przetrwała. W 135. rocznicę założenia księgarni i 85. rocznicę śmierci Andrzeja Samulowskiego – działacza społecznego, poety – wspominają Brygida Samulowska, żona Henryka, wnuka Andrzeja, prawnuk Wojciech Samulowski i dr Jan Chłosta.

Do wysłuchania audycji Małe Ojczyzny zaprasza Alicja Kulik:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przez kota psy pogryzły auto

W Bartoszycach dwa psy, chcąc wypłoszyć kota spod maski samochodu, pogryzły karoserię opla. Agresywne zwierzęta zauważyła sąsiadka właściciela pojazdu i powiedziała mu o tym. Właściciel opla...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV