Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto zostanie przewodniczącym PO? Elżbieta Gelert: skłaniam się ku oddaniu głosu na Borysa Budkę

Elżbieta Gelert jest kandydatką PO na prezydenta Elbląga, fot. Mira Stankiewicz

„Skłaniam się ku Borysowi Budce, bo jest osobą młodą, prężną” – tak na pytanie o to, na kogo będzie głosowała w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej w Porannych pytaniach odpowiedziała posłanka tej partii z Elbląga Elżbieta Gelert.

Podkreślała jednak, że ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęła i czeka na spotkania z kandydatami:

Dzisiaj odbędzie się spotkanie z panią Joanną Muchą w Olsztynie, zaś jutro spotkamy się z Borysem Budką, który będzie zarówno w Elblągu, jak i Olsztynie. Po zapoznaniu się z tym, co reprezentują oraz jaki chcą nadać kierunek PO, wtedy moje stanowisko w tej sprawie powinno być ugruntowane.

Oprócz wspomnianych Joanny Muchy i Borysa Budki o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej ubiegają się też: Bogdan Zdrojewski, Tomasz Siemoniak, Bartosz Arłukowicz i Bartłomiej Sienkiewicz.

Platforma Obywatelska wybierze nowego przewodniczącego w głosowaniu 25 stycznia.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Gelert wyraziła również nadzieję, że ustawa dyscyplinująca sędziów nie zostanie przyjęta w proponowanym kształcie. W ten sposób odniosła się do wywiadu opublikowanego w środę w dzienniku „Sueddeutsche Zeitung”. Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley opowiedziała się w nim za tym, by zagrozić Polsce „dotkliwymi karami finansowymi”, jeśli przyjmie ona ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie.

Kary finansowe odczuliby wszyscy Polacy – stwierdziła w Porannych pytaniach Elżbieta Gelert:

I to nie tylko dana partia, czy osoby, które będą chciały tę ustawę przeforsować. To trudny temat dla PiS-u, który koniecznie dąży, aby ustawa została zatwierdzona w takim kształcie, w jakim jest obecnie. To trudna decyzja także dla nas, bo kary będą dotkliwe dla wszystkich Polaków.

Tymczasem wczoraj Ministerstwo Sprawiedliwości wydało oświadczenie, w którym podkreśla, że ustawa dyscyplinująca sędziów w żadnym przypadku nie ogranicza niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Według ministerstwa zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych i ustawie o Sądzie Najwyższym przyjęte przez Sejm 20 grudnia ubiegłego roku są zgodne z przepisami europejskimi oraz z polską Konstytucją.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Elżbietą Gelert

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, ustawa, wybory, sądownictwo, Elżbieta Gelert, przewodniczący PO, Borys Budka
Strefa płatnego parkowania w Olsztynie. Po decyzji wojewody miasto zapowiada kolejne kroki

Wojewoda warmińsko-mazurski uchylił część uchwały rady miasta Olsztyna dotyczącą ulg dla mieszkańców w strefie płatnego parkowania. Wojewoda nie pozwolił, by zameldowani w Olsztynie płacili mniej, niż...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV