Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -8 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kulawy kompromis

Europoseł Jacek Kurski. Fot. K. Gryz

Mogło być lepiej, ale dobre to co jest – tak o propozycji podziału unijnego budżetu mówił w Porannych Pytaniach Jacek Kurski, poseł do Parlamentu Europejskiego z Warmii, Mazur i Podlasia.

Będzie trochę teatru, ale Parlament Europejski przyjmie projekt budżetu wynegocjowany przez unijnych liderów – uważa europoseł Solidarnej Polski. Jacek Kurski jest przekonany, że w tej sprawie udało się wypracować kompromis. Kurski zaznaczył, że „…kwota wywalczona przez Donalda Tuska jest niższa niż pierwotna propozycja Komisji Europejskiej, która dawała Polsce na spójność 80 mld euro, a premier wywalczył 73 mld. Mało tego pozwolił sobie obciąć pieniądze na rolnictwo, co oznacza, że mogło być lepiej, ale dobre to co jest”.

Warmia i Mazury mają być jedynym regionem w Polsce, który w latach 2014-2020 dostanie mniej unijnych pieniędzy niż w latach poprzednich. Pozostałe województwa mają otrzymać więcej środków, niektóre nawet o pół miliarda euro. Wstępne informacje mówiły o tym, że Warmia i Mazury dostaną o 170 milionów euro mniej. Zdaniem Jacka Kurskiego, marszałek województwa Jacek Protas powinien walczyć o zwiększenie tej kwoty. Argumentów jest wiele. Europoseł podkreślał, że przez wiele lat Warmia i Mazury były zaniedbywane, a reforma PGR-ów zdegradowała dużą część społeczeństwa. Jego zdaniem, region przez lata był niedoinwestowany i nie powinien być dyskryminowany także teraz. (bsc)

Z europosłem Jackiem Kurskim rozmawia Michał d’Obyrn.

00:00 / 00:00

 

Jacek Kurski – poseł do Parlamentu Europejskiego z Warmii, Mazur i Podlasia. Fot. K. Gryz

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, UE, Unia, Kurski
Pytanie konkursowe na piątek 22.02.2013

Zapraszamy do wspólnej zabawy. Nagrody czekają Od poniedziałku do piątku każdą audycję premierową Europy Obywateli o godzinie 7.45 kończy konkurs z pytaniem ze znajomości Unii Europejskiej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV