Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
IMIENINY: Agnieszki, Amalii, Czecha
EUR: 4.1665 CHF: 3.4777
USD: 3.3693 GBP: 4.777
Logowanie
 

Kultura Gotów na wystawie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu

Grzegorz Stasiełowicz (kustosz, archeolog z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Elblągu). Fot. Michał Kuliś

Najciekawsze obiekty ukazujące kulturę jednego z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich można oglądać na wystawie pt. „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu” w Elblągu.

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym prezentowane są obiekty pozyskane w ostatnich latach i nigdy wcześniej nie prezentowane. Jak zaznacza kurator wystawy Grzegorz Stasiełowicz, Gotowie byli plemieniem zaradnym i zasobnym. Na ekspozycji prezentowana jest 400-letnia kultura materialna Gotów i Gepidów. Można zobaczyć m.in. srebrne, złote i brązowe ozdoby w których byli niedościgłymi mistrzami. Wystawa pokazuje też jaką trasę przebywał bursztyn i towary, które transportowali  szlakiem bursztynowym.

00:00 / 00:00
Inną ciekawostką na wystawie jest zrekonstruowany pochówek znany pod nazwą grób księżniczki gockiej. Znajdują się w nim ozdoby, naczynia i tzw konkordia – zapinka tarczowata z przedstawieniem Marka Aureliusza i Lucujusza Werusa. Wystawie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu towarzyszy polsko-angielski bogato ilustrowany katalog.

 

(akul/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum, Elbląg, Goci
W Elblągu podsumowano konkursy dotyczące Żołnierzy Wyklętych

Prawie 500 uczniów i przedszkolaków wzięło udział w konkursach dotyczących Żołnierzy Wyklętych, które zorganizował w Elblągu poseł Jerzy Wilk. W Klubie Garnizonowym 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV