Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kultura w sieci – rusza program finansowania działalności twórczej w Internecie

Program ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Kultura w sieci” zakłada wsparcie dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na trwającą epidemię, a wcześniej stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie.

Resort kultury podał, że przeznaczył  środki na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie.

Łączny budżet programu  wynosi 20 milionów złotych. 5 milionów zostanie przeznaczonych na stypendia dla artystów, 15 milionów – dla instytucji i organizacji. Wnioski  będzie można składać do 20 kwietnia.

W twórczość artystyczną z definicji wpisany jest kontakt twórcy z odbiorcą, z publicznością. Odbiorca jest artyście niezbędny. W wielu wymiarach – artystycznym, społecznym, ekonomicznym. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, spowodowała, że część artystów została pozbawiona bezpośredniej relacji ze swoją publicznością. Lukę tę jednak natychmiast zaczęły wypełniać media, przede wszystkim Internet i media społecznościowe, dzięki którym artyści komunikują się ze swoimi widzami, ale też docierają do nowych odbiorców

– powiedział minister Piotr Gliński.

Poinformował również, że program „Kultura w sieci „ma służyć wzmocnieniu oferty naszych twórców w Internecie, zmianie lub rozszerzeniu form upowszechniania ich twórczości o obecność w mediach elektronicznych. Z finansowania mogą skorzystać zarówno sami artyści, jak i organizacje pozarządowe oraz prywatne i samorządowe instytucje kultury”.

Program składa się z dwóch elementów – programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Program stypendialny jest kierowany do osób fizycznych, twórców i artystów. O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. Z tej formy dofinansowania wyłączone są instytucje narodowe, instytucje prowadzone lub współprowadzone przez MKiDN, szkoły i uczelnie artystyczne.

„Kultura w sieci” to element tarczy antykryzysowej dla kultury. To pierwszy z programów dotacyjnych zapowiadanych przez  ministra  Piotra Glińskiego. Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują m.in. program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu i elastyczne podejście do realizacji i rozliczania zadań w dotychczasowych programach ministra.

Przewiduje się też zmiany w ustawie o kinematografii dopuszczające premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz zmiany w ustawie o zachętach audiowizualnych wydłużające terminy oraz upraszczające procedury składania wniosków o wsparcie finansowe na produkcje audiowizualne. Planowane jet również zwiększenie zakresu pomocy socjalnej (zapomóg) dla ludzi kultury. Przygotowywane są też rozwiązania dla organizacji pozarządowych, obejmujący również organizacje działające w sektorze kultury, a wprowadzające m.in. uelastycznienie w zakresie realizacji i rozliczania projektów.

MKiDN poinformowało, że przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą także skorzystać z rozwiązań, proponowanych dla nich w specjalnej ustawie, m.in. wsparcia państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Wartość pakietu osłonowego dla kultury w związku z pandemią koronawirusa w różnych formach może mieć wartość nawet do 4 miliardów złotych.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, dotacja
Nowości filmowe w Radiu Olsztyn

Jutro wstanie nowy dzień. Może bez wirusa? Póki co pogadamy w Do zobaczenia o włoskim filmie o takim właśnie tytule. Będzie też o niezwykle ciekawym "Blow...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV