Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kurator oświaty apeluje: uważajmy na dzieci bawiące się na lodzie

Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty. Fot. Ł. Sadlak

22 stycznia uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. – Aura będzie sprzyjała spędzaniu czasu wolnego na zewnątrz, dlatego proszę o zachowanie bezpieczeństwa i rozsądku – apelował w Porannych Pytaniach Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Gość Porannych Pytań jest przekonany, że pedagodzy zdążyli przekazać niezbędne instrukcje swoim podopiecznym.

Ferie są czasem wypoczynku dzieci i młodzieży, a także zabaw na śniegu. Na Warmii, Mazurach i Powiślu otrzymaliśmy informacje o prawie 240 formach zorganizowanego wypoczynku. Jest to o 20 % więcej, niż w roku ubiegłym. Według mnie, to jeden z efektów programu Rodzina 500 +.

– powiedział warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Krzysztof Marek Nowacki wyjaśnia również, jakie kompetencje ma kuratorium w czasie ferii:

Oprócz apeli, sprawujemy także nadzór nad wypoczynkiem. Zgłaszane są one na ogólnopolskich stronach. Sprawdzamy kadrę, czy na pewno ma odpowiednie kwalifikacje. Ponadto, sprawujemy nadzór nad bezpieczeństwem i kontrolujemy miejsca wypoczynku. Jeśli jest jakikolwiek sygnał o nieprawidłowościach, wtedy koncentrujemy się na placówkach, gdzie istnieje ryzyko niebezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży.

Uważajmy szczególnie na akwenach wodnych, gdzie lód może być kruchy. Dzieci właśnie tam garną się najbardziej. Apeluję do każdej osoby, która widzi sytuację zagrożenia – interweniujmy i zgłaszajmy tego typu sytuacje do odpowiednich służb.

Na początku października Związek Nauczycielstwa Polskiego podał, że w wyniku reformy oświaty pracę straciło 6,5 tysiąca nauczycieli a ponad 18,5 tysiąca ma ograniczony etat. Jak do tych danych odnosi się kurator oświaty?

Koledzy z ZNP mijają się z prawdą. Reforma edukacji ma na celu zabezpieczenie potrzeb dzieci i młodzieży – aby „diamenty”, które trafiają do polskich szkół, stały się „brylantami”.  Jednocześnie kolejnym efektem tych zmian jest uzyskanie nowych miejsc pracy dla nauczycieli. Według naszych wyliczeń, w całym kraju przybyło 17 tysięcy miejsc pracy.

Posłuchaj całej rozmowy Marka Lewińskiego z Krzysztofem Markiem Nowackim.

 

Redakcja: A. Dybcio

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uczniowie, ferie zimowe, kuratorium oświaty
1600 uczniów z gminy Gołdap objęto programem badań wad postawy

 Wszystkie szkoły podstawowe w gminie Gołdap uczestniczą w bezpłatnych badaniach wad postawy.  Uczeń ze zdiagnozowaną wadą zostanie skierowany na bezpłatną rehabilitację. Gimnastyka korekcyjna rozpocznie się po...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV