Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kuratorium oświaty zapewnia: dla nikogo nie zabranie miejsca w szkole ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej

Fot. fotolia

Mowa o rekrutacji na nowy rok szkolny, w której – ze względu na reformę oświaty – uczestniczy tak zwany „podwójny rocznik”. Przepełnienia w szkołach obawiają się niektóre samorządy.

W województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 27 tysięcy absolwentów podstawówek i gimnazjów. Według danych kuratorium oświaty miejsca wystarczy dla wszystkich, bo placówki są w stanie przyjąć 29 tysięcy uczniów.

Wszyscy absolwenci mają zagwarantowane miejsca – mówił Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Zgodnie z danymi kuratorium np. w Olsztynie jest 3346 absolwentów, a zaplanowana liczba miejsc to 6769. Duża liczba wolnych miejsc wynika jednak również z tego, że w stolicy województwa kształcą się uczniowie z ościennych gmin, a nawet powiatów. Z kolei w Elblągu jest 2017 absolwentów dla których przygotowano 3262 miejsc w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

W szkołach, te wstępne arkusze organizacyjne, są tak zrobione, że wszyscy nauczyciele mają zapewnioną pracę. Mam nadzieję, że to się potwierdzi

– powiedział Karol Motyka, starosta braniewski.

U nas nabór jest trochę większy niż się spodziewaliśmy, ale miejsc mamy tyle, ile potrzeba

– mówił Andrzej Lewandowski, wicestarosta kętrzyński.

W naszym przypadku, oprócz siedmiu klas maturalnych naukę kończą cztery oddziały gimnazjalne. Mamy zatem minus jedenaście oddziałów, więc jesteśmy w stanie zrobić niemalże podwójną rekrutację

– powiedziała Anna Struk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 7 w Olsztynie.

Odwrotny problem ma szkoła w Ornecie.

Niż demograficzny mocno nas dotyka. Mamy nadzieję utworzyć dwa oddziały w ogólniaku. Musimy się starać o każdego ucznia

– podkreśla Jerzy Janulewicz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi natomiast o sygnałach od uczniów, rodziców, samorządów i nauczycieli o tym, że niektóre szkoły mogą być przepełnione, a nauczyciele – w nowym roku szkolnym – będą się zmagać z dwoma programami nauczania.

Zgodnie z procedurą rekrutacyjną, jeśli uczeń nie dostanie się do szkoły, którą traktuje jako pierwszy wybór, bo zabraknie mu punktów, to trafia wówczas do szkoły drugiego wyboru. Jeśli jednak nie dostanie się i tam, wtedy pod uwagę bierze się szkołę trzeciego wyboru.

Posłuchaj relacji Marla Lewińskiego

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

Więcej w szkoła, kuratorium, edukacja, klasa
Elbląg zajął całe podium. Trzy najlepsze szkoły podstawowe w województwie są właśnie tam

Od kilku lat na czele rankingu plasuje się Szkoła Podstawowa nr 21. W tym roku za nią jest Szkoła Podstawowa nr 12 , a trzecia -...

Zamknij
RadioOlsztynTV