Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kwesta uliczna i bieg na rzecz elbląskiego hospicjum. Rozpoczęła się akcja Żonkilowe Pola Nadziei

Fot. Mira Stankiewicz

Od 16 lat Hospicjum Elbląskie organizuje w kwietniu Żonkilowe Pola Nadziei.

Elbląg jest jednym z wielu miast na świecie, które poprzez różne akcje edukują i promują opiekę paliatywną oraz działalność hospicjów. Zbierają też pieniądze na rzecz chorych. Symbolem akcji jest kwitnący o tej porze roku żonkil.

W sobotę ruszyła kwesta uliczna, każdy darczyńca otrzymuje kwiaty z Pola Nadziei. Wolontariuszy można spotkać przy centrach handlowych. W niedzielę będą we wszystkich parafiach. Także w niedzielę odbędzie się uliczny II Bieg Nadziei i piknik rodzinny w Bażantarni. Wolontariusze szykują się do akcji cały rok. Już w październiku sadzone są cebule, a w kwietniu ścięte żonkile są podarunkiem dla darczyńców, którzy wrzucają datki do puszek. To takie nasze żółte zamieszanie – tłumaczy Anna Podhorodecka, rzeczniczka hospicjum.

To zamieszanie w Elblągu ma jeszcze jeden cel – zbierane są pieniądze na rozbudowę hospicjum o bardzo potrzebny oddział dzienny. Ma się tam znaleźć sala łóżkowa, gdzie pacjenci w trakcie pobytu mogliby sobie poleżeć i odpocząć. W planie jest też remont.

Hospicjum Elbląskie jest pierwszą w Polsce placówką stacjonarną. Powstało prawie 30 lat temu, od 9 lat działa w nowoczesnej siedzibie przy ulicy Toruńskiej. Rocznie zajmuje się prawie tysiącem małych i dorosłych pacjentów, połowa z nich przebywa w swoich domach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kwesta, Żonkilowe Pola Nadziei, elbląskie hospicjum, Anna Podhorodecka
Kwestując, biegnąc i bawiąc się pomagają podopiecznym hospicjum. W Elblągu rozpoczęły się Żonkilowe Pola Nadziei

Gościem specjalnym elbląskiej imprezy był krakowianin Piotr Pogon, który opowiadał o nadziei. Mimo ciężkich chorób i niepełnosprawności zdobył cztery najwyższe szczyty Ziemi. W sobotę przy elbląskich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV