Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Laboratorium zbada odżywki stosowane przez Bukowieckiego

Konrad Bukowiecki był to najmłodszym zawodnikiem z Warmii i Mazur w Rio de Janeiro. Fot. Facebook sportowca

Dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski zapewnił w rozmowie z PAP, że polskie laboratorium nie wykryło dopingu u kulomiota Konrada Bukowieckiego. O stosowaniu przez niego niedozwolonych środków poinformował portal sport.pl.

Michał Rynkowski:

Ten zawodnik był badany przez nas wielokrotnie i wszystkie wyniki były negatywne. To oznacza, że my nie wykryliśmy u Bukowieckiego dopingu. Możliwe, że pozytywny rezultat dały badania pobrane przez laboratorium Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Jeden z polskich portali podał, że 19-letni Konrad Bukowiecki, mistrz i rekordzista świata juniorów stosował stymulant, który jest na liście niedozwolonych środków. Nie podano nazwy preparatu, ale ujawniono, że próbkę pobrano w lipcu w trakcie mistrzostw świata juniorów w Bydgoszczy, w których trenujący ze swoim ojcem Ireneuszem zawodnik Gwardii Szczytno wywalczył złoty medal.

Jak się dowiedziała Polska Agencja Prasowa, IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) w piątek rano (9 września) przysłało do PZLA (Polskiego Związku Lekkiej Atletyki) prośbę o wyjaśnienie, jak stymulant znalazł się w organizmie zawodnika. Nazwa środka nie znajduje się nawet na liście substancji zakazanych, ale jej chemiczna budowa jest podobna do specyfików, które m.in. pozwalają szybciej spalić tłuszcz. Zawodnik w ostatnim sezonie był badany około 40 razy i nigdy nie wykryto u niego dopingu. IAAF nie zawiesiło polskiego lekkoatlety, jedynie poprosiło o wyjaśnienia. W związku z tym zostaną wysłane do laboratorium odżywki, jakie przyjmował mistrz świata juniorów.

PAP nie udało się skontaktować z kierownictwem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ani samym zawodnikiem. Pismo z IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych) miało charakter poufny i nie powinno zostać ujawnione do czasu wyjaśnienia całej sprawy.

Bukowiecki ma już także pierwsze sukcesy wśród seniorów i jest określany jako jeden z największych polskich talentów. W halowych mistrzostwach Europy w Pradze (2015) był szósty, w tegorocznych halowych mistrzostwach świata w Portland zajął czwartą lokatę. W finale igrzysk w Rio de Janeiro spalił wszystkie trzy pchnięcia.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bukowiecki, kulomiot, dopong
Spalone próby Bukowieckiego

Broniący tytułu Tomasz Majewski zajął szóste miejsce w swoim ostatnim konkursie na igrzyskach. Konrad Bukowiecki spalił wszystkie próby. W czołowej ósemce zabrakło zawodnika Gwardii Szczytno Konrada...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV