Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łajsy świętowały jubileusz 710-lecia istnienia

Skansenie Maszyn Rolniczych w Łajsach koło Pieniężna. Fot archiwum RO

Uroczystości rocznicowe zainaugurowało otwarcie wystawy „Siedem wieków wsi Łajsy” i msza w kościele św. Mikołaja.

Po mszy odbył się koncert Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Po nim rozpoczął się Piknik Rodzinny z atrakcjami. Przez cały dzień można było oglądać wystawy: twórczości lokalnych artystów i łowiecką.

Łajsy – dziś leżące w powiecie braniewskim w gminie Pieniężno – zostały założone na staropruskim polu osadniczym Lays. Dokument lokacyjny został wystawiony 5 maja 1304 roku. Inne źródła podają, jako rok założenia 1204. Z tej właśnie wsi pochodzili Jan z Łajs, który założył Olsztyn, a jego brat – Henryk z Łajs był założycielem Barczewa.

W Łajsach znajduje się Skansen Maszyn Rolniczych na wolnym powietrzu. Jest tam ponad 50 maszyn sprzed II wojny światowej. Ozdobą skansenu są rzeźby i ule wykonane przez miejscowego artystę Stanisława Chorążyczewskiego. W Łajsach mieszka obecnie około 230 osób. W skład sołectwa wchodzą też Pajtuny, które mają 13 mieszkańców.  Łajsom patronuje św. Jan Nepomucen. (kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Studenci Akademii Dziecięcej rozpoczęli zasłużone wakacje

Stu żaków Akademii Dziecięcej działającej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu rozpoczęło wakacje. Zakończył się czwarty rok akademicki dla 6, 7 i 8-letnich maluchów, które...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV