Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lasy Państwowe otwierają się na miłośników survivalu i bushcraftingu. Sprawdź, gdzie wyznaczono strefy na Warmii i Mazurach

Fot. Jan Piotrowski/ Nadleśnictwo w Elblągu

Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa.

Na Warmii i Mazurach wyznaczono cztery strefy, w Nadleśnictwach: Olsztyn, Mrągowo, Elbląg i Pisz. Pilotażowy program ruszy w kilkunastu regionach Polski 21 listopada i potrwa do 23 kwietnia 2020 roku.

Efekty ocenimy za rok, ale to może być przełom. Usuwamy bariery niezrozumienia między różnymi grupami i wspólnie szukamy rozwiązań, które pozwolą wszystkim cieszyć się lasem w sposób bezpieczny dla nich i dla lasu

– wyjaśnił szef Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Przedsiębiorstwo wskazało, że społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie.

Zwrócono jednak uwagę, że ekstremalny wypoczynek w lesie, taki jak np. bushcraft, stanowi wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Jako przykład wskazano przepisy ustawy o lasach z 1991, które w art. 30 zabraniają biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego.

Szef Lasów Państwowych w kwietniu ub.r. spotkał się z przedstawicielami różnych grup korzystających z lasu: od rowerzystów, harcerzy i survivalowców po detektorystów czy powożących psimi zaprzęgami. Następnie rozpoczął się cykl konsultacji i warsztatów dla leśników oraz przedstawicieli organizacji promujących bushcraft i survival.

Konieczny poinformował, że leśnicy wyznaczyli łącznie 43 takie obszary na terenie 15 z 17 regionalnych dyrekcji, w sumie obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha.

Wyjaśniono, że zgodnie z wytycznymi, na całej powierzchni udostępnionych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Nie trzeba będzie mieć zgody nadleśnictwa, wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie.

Użytkownicy obszarów pilotażowych obowiązuje, jak wszystkich innych, zakaz używania otwartego ognia w lesie.

Skala zagrożenia pożarowego w lasach, potęgowana ostatnio przez kolejne lata suszy, nie pozwala tu na kompromis ze względów bezpieczeństwa. Jako odpowiedzialni zarządcy lasów nie możemy spełnić niektórych marzeń survivalowców i bushcrafterów. Jest to jednak pierwszy krok w dobrym kierunku, z którego obie strony mogą być naprawdę dumne

– zaznaczył dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Fot. Lasy Państwowe

 

Autor: M. Boroń (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w survival, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Elbląg, bushcraft, Nadleśnictwo Olsztyn, Nadleśnictwo Pisz
Popielice i orzesznice mają własne… osiedle. Leśnicy z Elbląga chronią zagrożone gatunki

W lasach Wysoczyzny Elbląskiej pojawiły się domki dla popielic i orzesznic leszczynowych. Te niewielkie gryzonie żyjące na drzewach są objęte ochroną jako gatunki zagrożone wyginięciem.  Domki...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV