Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Latające cygara

Sterowiec Hindenburg

Dziś w audycji Warmia i Mazury dla zaawansowanych o czasach, gdy nad Olsztynem latały wielkie cygara i o miejscu, które przechowało pamięć o tamtych latach.

Sterowce służyły do lotów patrolowych, zrzucania bomb, były też sterowce pasażerskie. Największy niemiecki sterowiec pasażerski Hindenburg miał 245 metrów długości, cztery silniki diesla o mocy 1240 koni mechanicznych każdy. Osiągał maksymalną prędkość 135 kilometrów na godzinę.

Do Olsztyna znacznie mniejsze Zeppeliny trafiły w 1913 roku. W podolsztyńskich Dywitach otwarto „stację balonów wojskowych” o powierzchni 111 hektarów utworzono „stację balonów wojskowych”. Powstała hala na dwa sterowce o wymiarach 200 m długości, 44 m szerokości i 34 m wysokości. Dowódcą jednego z zeppelinów korzystających w 1915 roku z hali był Ernst Lehmann, znany później jako kapitan sterowca pasażerskiego Hindenburg.

Posłuchaj audycji Alicji Kulik

00:00 / 00:00

O sterowcach sprzed 100 lat opowiadał Andrzej Bobrowicz – przewodnik PTTK i krajoznawca.

(AKulik//BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dywity, sterowiec
Pięć gmin z Warmii i Mazur nagrodzono tytułem „Gmina na 5!”

Uroczystość wręczenia dyplomów potwierdzających nadanie tytułu "Gmina na 5!" odbyła się w Warszawie. Prestiżowe wyróżnienie przyznali gminie naukowcy z Instytutu Przedsiębiorczości Szkoły Głównej Handlowej, którzy opracowali...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV