Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Latami walczył o rozpoczęcie procesu, teraz go opóźnia

Jacek Wach, niesłusznie skazany na dożywocie, ponownie stanął przed sądem. Fot. A. Piedziewicz

Jacek Wach, niesłusznie skazany na dożywocie, ponownie stanął przed Sądem Okręgowym w Olsztynie, ale z powodu złożonego przez niego wniosku o wyłączenie sędziego, proces formalnie nie ruszył.

Sprawa dotyczy morderstwa suwalskiego gangstera Tomasza S. w 1999 roku. Jacek Wach został skazany za zastrzelenie go, poćwiartowanie zwłok i wrzucenie ich do Jeziora Plusznego. W ubiegłym roku wyszło na jaw, że wyłowione zwłoki należą do innej osoby, a ciało Tomasza S. było ukryte gdzie indziej.

 Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Do zabicia gangstera przyznała się też inny przestępca. Dlatego Sąd Najwyższy nakazał ponowne przeprowadzenie procesu Jacka Wacha. Dziś (14 października) zjawił się on w olsztyńskim sądzie okręgowym, ale jeszcze przed formalnym otwarciem procesu złożył wniosek o wyłączenie przewodniczącego składu sędziowskiego m.in. z powodu wydania decyzji o tymczasowym aresztowaniu.

– Z niepokojem obserwuję sposób prowadzenia procesu przez przewodniczącego, który podejmuje decyzje niezgodnie z procedurami i jest dyspozycyjny wobec prokuratury – uzasadniał Jacek Wach. Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatrzy wniosek o wyłączenie przewodniczącego składu 23 października.

Jacek Wach i jego obrońca złożyli też inne wnioski, które mogą spowodować opóźnienie rozpoczęcia procesu, w tym wniosek o ponowne skierowanie sprawy do prokuratury, by uzupełniła akt oskarżenia. Zdaniem oskarżonego, są w nim sprzeczności, przede wszystkim dotyczące zwłok, które uniemożliwiają mu skuteczną obronę.
(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w proces, sąd okręgowy, ponowny proces
Zapadły wyroki w procesie łotewskich skimmerów

Kary od 2,5 roku do 6 lat więzienia i grzywny orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Białymstoku w procesie trzech obywateli Łotwy oskarżonych o udział w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV