Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lech Obara: Dochodzenie reparacji jest naszym prawem, a nawet obowiązkiem

Lech Obara w studiu Polskiego Radia Olsztyn. Fot. A. Dybcio

Reparacje od Niemiec za straty wyrządzone Polsce i Polakom podczas II wojny to temat ważny oraz bardzo złożony – mówił mecenas Lech Obara podczas  spotkania z cyklu „Rozmowy o Ojczyźnie” .

Mecenas  uważa, że należy postawić  zasadnicze pytanie związane z żądaniem reparacji

Czy zrzeczenie się, jakiego dokonano w sierpniu 1953 roku było skuteczne? Tutaj pojawiały się różnego rodzaju argumenty m.in. mówiące o tym, że to oświadczenie było dotknięte poważną wadą prawną. Jak każde, które jest złożone pod przymusem.

Zdaniem Lecha Obary  temat reparacji jest zawiły i trzeba się nim zajmować. Zauważa jednak, że nieco mniej wątpliwości  pojawia się przy odszkodowaniach indywidualnych:

Stawianie sprawy reparacji jest naszym prawem, a nawet obowiązkiem. Musimy mówić, dlaczego różni nas potencjał ekonomiczny, jaka jest przyczyna tych różnic. (…) Natomiast roszczenia indywidualne są roszczeniami, których przeszkody są o wiele mniejsze.

W Grecji sprawy o takie odszkodowania są kierowane na przykład do sądów… włoskich. Jedna z nich zakończyła się sukcesem. Mecenas dodaje, że w Polsce też jest nadzieja na takie odszkodowania. Nawet mimo to, że precedens w tej sprawie z 2010 roku nie był dla naszego kraju korzystny. Wówczas zdecydowało pojęcie „immunitetu” Niemiec. W naszym kraju jest to jednak pojęcie zwyczajowe – uzupełnia Lech Obara.

Spotkanie zorganizowały Ruch Społeczny imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Komitet Miejski Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie.

Fot. M. Świniarski

Autor: M.Świniarski
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w reparacje
O reparacjach wojennych, dekomunizacji ulic i groźbie unijnych sankcji. Program My, Wy, Oni wrócił po wakacjach

Gośćmy audycji publicystycznej My, Wy, Oni są przedstawiciele wszystkich partii obecnych w parlamencie. Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali: Wioletta Śląska-Zyśk - PSL Katarzyna Królak - Nowoczesna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV