Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarz weterynarii Dorota Daniluk: „Na Warmii i Mazurach wirus ASF lokalizuje się w północnej części województwa”

Zastępca warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk. Fot. BSC

O pierwszym na Warmii i Mazurach przypadku wirusa afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej mówiła goszcząca w Porannych Pytaniach zastępca warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk.

Wirusa ASF wykryto w gminie Pieniężno w hodowli liczącej 27 świń. Jak powiedziała doktor Dorota Daniluk wszystkie świnie z gospodarstwa w Posadach zostały zutylizowane.

W godzinach wieczornych dostaliśmy potwierdzenie, że u padłej maciory Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach stwierdził występowanie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Od 20 czerwca powiatowy lekarz weterynarii rozpoczął działania, które skończyły się decyzją o ognisku choroby. 23 czerwca inspekcja weterynaryjna oraz powiatowe i gminne zespoły zarządzania kryzysowego rozpoczęły działania mające na celu likwidację choroby. W sobotę całe stado świń zostało zlikwidowane. 26 świń zabito i poddano utylizacji.

Dorota Daniluk podkreśliła, że od 4 lat Polska na poważny problem z ASF, a ten rok jest rokiem szczególnym.

Mamy ogromną liczbę przypadków zarówno u świń jak i dzików. Szybkie rozprzestrzenianie się choroby nastąpiło już w tamtym roku. Do tej chwili na terenie Polski stwierdziliśmy ponad 2 tysiące 300 przypadków ASF u dzików. Na Warmii i Mazurach jest 135 przypadków wirusa.

W regionie padłe dziki znajdowano w terenie dziesięciu gmin m.in. w okolicach Bartoszyc, Pieniężna i Górowa Iławeckiego przy granicy z Rosją i czterech powiatów m.in. ełckiego, piskiego i oleckiego. W listopadzie ubiegłego roku Rosjanie potwierdzili, że na terenie Obwodu Kaliningradzkiego pojawiły się przypadki ASF u dzików.

Na Warmii i Mazurach wirus ASF lokalizuje się w północnej części województwa, a więc na terenie powiatu bartoszyckiego i braniewskiego i w gminach przygranicznych, jak: Górowo Iławeckie, Lelkowo, Pieniężno, Bartoszyce (…) Zasady biosekuracji obowiązują w całym kraju. Na Warmii i Mazurach dotyczy to przede wszystkim powiatów bartoszyckiego, braniewskiego, ełckiego, piskiego i oleckiego, gdzie wyznaczona została tzw. strefa czerwona.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Dorotą Daniluk

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w afrykański pomór świń, ASF
Wzmożone kontrole w pobliżu gospodarstwa, gdzie wykryto wirus ASF u świń

Wszystkie świnie z gospodarstwa w Posadach, w gminie Pieniężno, gdzie w miniony weekend Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie ASF, zostały zutylizowane. Teraz, jak informuje...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV