Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekcja historii z wykorzystaniem wizualnego archiwum Spielberga

Nauczyciele historii uczyli się jak korzystać ze stworzonego przez Stevena Spielberga archiwum historii wizualnej

Pedagodzy z Warmii i Mazur byli w gronie 13 nauczycieli historii z całego kraju, którzy uczyli się jak wykorzystywać relacje świadków podczas zajęć lekcyjnych.

Olsztyn reprezentowały przedstawicielki XI Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum numer 13. Nauczycielki pracowały na wyjątkowym materiale – relacjach świadków zebranych na całym świecie.

Baza wywiadów to archiwum historii wizualnej. Składa się z utrwalonych na nagraniach video relacji osób ocalałych z Holokaustu oraz świadków tamtych wydarzeń. Stworzony w 1994 roku przez Stevena Spielberga Instytut Fundacji Shoah nagrał relacje prawie 52 tysięcy świadków w 57 krajach i 34 językach.

Z największego tego rodzaju archiwum będą teraz mogli korzystać uczniowie z Olsztyna. Relacje video to nie tylko trudne wspomnienia wojenne, ale także opowieści o małych, lokalnych społecznościach i codziennym życiu przed II wojną światową. Podczas kursu nauczycielki z Olsztyna wzięły też udział w warsztatach dotyczących historii mówionej, specyfiki tego medium oraz zajęciach praktycznych z edycji i montażu dźwięku.

 

(bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, szkoła, nauczyciel, nauka, nauczyciele, pedagodzy, lekcja, pedagog, Fundacja Shoah, Steven Spielberg, XI Liceum Ogólnokształcące, XI LO, gimnazjum 13
W Ełku drastycznie spadła liczba pierwszoklasistów

Ponad 3-krotnie mniej dzieci pójdzie w tym roku szkolnym do klas pierwszych w Ełku. Nie spowoduje to jednak zwolnień nauczycieli, którzy znajdą pracę w przedszkolach. -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV