Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy potrzebują pomocy przy sadzeniu prawie 20 milionów młodych dębów. „Nauczymy każdego, jak sadzić las”

Fot. fotolia.com

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczęli tegoroczną akcję sadzenia lasów. W sumie zasadzą ok. 20 mln drzewek.

Leśnicy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego sadzenia młodych dębów. Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak poinformował, że w tym roku nadleśnictwa nadzorowane przez tę instytucję zasadzą las na powierzchni 4 tys. ha.

W tej liczbie prawie 900 hektarów zajmują odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy las powstaje przy wykorzystaniu sił natury, pod czujnym okiem leśników, którzy ten trudny proces inicjują, obserwują i prowadzą.

– wyjaśnił Pietrzak.

W tym roku najpopularniejszym gatunkiem, który posadzą olsztyńscy leśnicy będzie sosna – 8,6 mln sadzonek. Oprócz niej zasadzonych zostanie 6,5 mln dębów i 1,3 mln buków.

Od ponad dziesięciu lat wyraźnie zaznacza się zwiększający się w odnowieniach lasów udział gatunków liściastych kosztem gatunków iglastych. Przyczyną tego jest prowadzona przebudowa bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych na lasy mieszane. Ma to służyć nie tylko ich urozmaiceniu, ale przede wszystkim zwiększeniu odporności.

– wyjaśnił rzecznik Lasów.

W najbliższą sobotę pod Olsztynem będzie można wziąć udział w akcji rodzinnego sadzenia dębów. – Zapraszamy osoby w każdym wieku, rodziny z dziećmi do leśnictwa Stary Dwór pod Olsztynem. Nauczymy każdego, jak sadzić las – zaprosił Pietrzak.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska/PAP
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leśnicy, Adam Pietrzak, dąb, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, sadzenie lasu, sadzonka
Wystarczą rękawice i szpadel. Wiosenne sadzenie drzew w Nadleśnictwie Elbląg

Po raz ósmy elbląscy leśnicy zapraszają do wspólnego sadzenia lasu. Tak jak rok temu wiosenne sadzenie drzew odbywa się w Krasnym Lesie. Na pomocników czeka kilkaset...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV