Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy rozpoczynają walkę z gąsienicą zagrażającą lasom sosnowym. Za kilka dni ruszają lotnicze opryski

Fot. Ł. Węglewski

W siedmiu nadleśnictwach województwa warmińsko-mazurskiego leśnicy przeprowadzą opryski lasów. Jak podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, powodem jest zagrożenie drzewostanów iglastych przez brudnicę mniszkę.

O planowanej akcji zostały powiadomione związki pszczelarzy, a nadleśnictwa mają powiadomić odpowiednie urzędy gminy. Opryski obejmą najbardziej zagrożone powierzchnie w nadleśnictwach: Nidzica, Nowe Ramuki, Jedwabno, Wielbark, Szczytno, Olsztyn i Spychowo oraz dwa nadleśnictwa na Mazowszu: Lidzbark i Przasnysz, którymi zarządza olszyńska Dyrekcja.

W zależności od pogody, opryski będą prowadzone od 16 maja do końca miesiąca. Leśnicy zapewniają, że zabieg jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Masowe występowanie gąsienic brudnicy mniszki zagraża głównie sosnowym drzewostanom. Gąsienice wspinają się po pniach i żerują na igłach. To osłabia drzewa i naraża je na zasiedlanie przez tzw. szkodniki wtórne.

Autor: PAP
Redakcja: K.Kantor/ B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, leśnicy, sosna, opryski, brudnica mniszka
Do końca marca myśliwi odstrzelili ponad 275 tysięcy dzików. Polowania odbyły się między innymi na Warmii i Mazurach

To o ponad 90 tysięcy więcej niż zakładał plan na rok łowiecki 2018/2019 - wynika z informacji resortu środowiska. Ministerstwo dodało, że monitoruje stan odstrzału dzików....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV