Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leszek Balcerowicz: górnicy przekraczają granice przyzwoitości

Leszek Balcerowicz. Fot. Łukasz Węglewski

Politycy, którzy popierają utrzymywanie niewydajnych kopalń, to oszuści – tak mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn profesor Leszek Balcerowicz,  ekonomista, były wicepremier, minister finansów i szef NBP.

Profesor Balcerowicz dodał, że plan rządu ws. górnictwa jest wyrazem rozsądku. Przyjęty przez rząd program naprawczy Kompanii Węglowej zakłada wygaszenie pracy czterech kopalń, które w ubiegłym roku przyniosły ponad 800 milionów złotych strat. Projekt zakłada też przejęcie 9 kolejnych kopalń Kompanii przez nową spółkę i sprzedaż jednej Węglokoksowi. 6 tysięcy osób ma być przeniesionych do innych zakładów, a dla kilku tysięcy zwalnianych przewidziano osłony. Rząd twierdzi, że bez restrukturyzacji, już w lutym może zabraknąć pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników zakładów należących do Kompanii.

Były minister  finansów podkreślał w Radiu Olsztyn, że górnicy, którzy należą do grup uprzywilejowanych, domagając się, aby państwo dopłacało do ich niewydajnej pracy, przekraczają granice  przyzwoitości. Zdaniem  Leszka Balcerowicza, górnikom zaproponowano lepsze warunki odchodzenia z pracy niż jakimkolwiek innym grypom zawodowym (wch/bsc)

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Leszkiem Balcerowiczem

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ekonomia, górnicy
Świat widziany oczami Leszka Balcerowicza

Olsztyn odwiedził Leszek Balcerowicz - ekonomista, wicepremier i minister finansów w trzech rządach. Były prezes NBP m.in. wziął udział w audycji "na żywo" w Radiu Olsztyn....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV