Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leszek Mazur o ustawie o KRS: Stosujemy nową formułę. Początki zawsze są trudne, ale będziemy ciężko pracować

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur. Fot. K. Kaszubski

Musimy próbować rozdzielić sferę polityczną od sfery ściśle sądowej. Mam nadzieję, że w przyszłości napięcie między sędziami zmniejszy się – powiedział w Porannych Pytaniach Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Okres naszej działalności, w perspektywie czteroletniej kadencji, jest krótki – komentował przewodniczący KRS i dodał:

Początki zawsze są trudne, stosujemy nową formułę kadencji wspólnej, grupowej. Nie ma tutaj możliwości korzystania z praktycznej wiedzy nabytej przez poprzedników. Przy kadencjach indywidualnych i wymianie składu jest możliwość wymiany doświadczeń i informacji. My nie mamy takiej możliwości i musimy uczyć się wszystkiego od początku. Błędy są nieuniknione, ale staramy się je identyfikować i eliminować (…). Ogrom pracy przed nami, ale oczywiście będziemy ciężko pracować.

Część sędziów, szczególnie stowarzyszenie Iustitia twierdzi, że sędziowie KRS nie zostali prawowicie wybrani. Jak twierdzi jednak Leszek Mazur, sędzia ma być związany ustawą i sumieniem.

Różnego rodzaju apele, sprzeciwy i formy zorganizowanego oporu są poza mną. Nigdy nie należałem do żadnej organizacji politycznej czy stowarzyszeń, dlatego w żaden sposób nie dotykają mnie te protesty. Jednak uważam, że są one niewłaściwe, bo wpływają na innych sędziów, czyli wkraczają w sferę związania z prawem, ustawą i własnym sumieniem. Próbują tym samym narzucić pewien punkt widzenia. Niezawisłość od własnego środowiska jest zagrożona.(…) Nasuwa się refleksja, że szukamy rozwiązania problemów za granicą, która nie ma szczegółowego wglądu w specyfikę naszych rozwiązań

– mówił.

Przewodniczący KRS jest przekonany, że nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa da pozytywne rezultaty.

Obserwacja, jak działamy w praktyce, doprowadzi do wyciągnięcia właściwych wniosków, czyli zmniejszenia poziomu napięcia między sędziami. Musimy próbować rozdzielić sferę polityczną od sfery ściśle sądowej. Mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja rozwinie się w tym kierunku.

– zaznaczał Leszek Mazur.

Posłuchaj rozmowy z Leszkiem Mazurem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, Krajowa Rada Sądownictwa, KRS, Leszek Mazur
Nowa siedziba sądów rejonowego i okręgowego w Elblągu.To jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce

Ma 11 pięter, 46 metrów wysokości i prawie 9 tysięcy m² powierzchni. Nowy gmach elbląskich sądów rejonowego i okręgowego przy ulicy płk Dąbka został oficjalnie oddany...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV