Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lider zespołu Hitano: Ktoś nas pozbawił występów w Olsztynie

Adam Fedorowicz z zespołu Hitano.

Na Warmii i Mazurach żyje ponad tysiąc osób narodowości romskiej, z czego około trzystu mieszka w Olsztynie. Adam Fedorowicz – Rom, ze Stowarzyszenia Kultury Romskiej, założyciel i lider zespołu Hitano był gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Czym dla Pana i dla Romów jest Mała Ojczyzna?

A. Fedorowicz: Dla wszystkich Romów miejsce, gdzie mieszkają, czyli ich miasto, to jakby ich Ojczyzną, bo swojej Ojczyzny praktycznie nie mają. Przypuszcza się, że Romowie wywodzą się z Indii, ale tego nawet najmądrzejsi ludzie na 100 procentach nie potwierdzą.

I. Malewska: Jeśli mówimy o Małej Ojczyźnie, to szukamy nieco bliżej. Z reguły jest to nasze najbliższe otoczenie, nasi przyjaciele, grupa kulturowa, także rodzina. W przypadku Romów ta rodzina jest wyjątkowa.

A. Fedorowicz: Staramy się trzymać rodzinę, żeby być jak najbliżej, żeby był szacunek do rodziny. Przyjaźnimy się nie tylko my Romowie, ale mamy też swoich przyjaciół w różnych środowiskach.

K. Kaszubski: U Romów pojęcie rodziny jest traktowane o wiele szerzej niż u nas?

A. Fedorowicz: Dla nas najważniejsze jest to, żeby rodzina miała poszanowanie dla starszego i dla młodszego. Małym dzieciom wpajamy, aby tak postępować. Staramy się to wszystko młodym pokoleniom przekazywać.

I. Malewska: I ten głos starszyzny cały czas jest głosem wiodącym?

A. Fedorowicz: Oczywiście, że tak.

K. Kaszubski: Bardzo ważnym elementem kultury romskiej jest muzyka. Ja odnoszę wrażenie, że ostatnio występów romskich w Olsztynie prawie nie ma.

A.Fedorowicz: Miasto jakoś tego nie zauważa. Ktoś nas tej imprezy, tych występów, pokazywania ludziom naszej kultury np. podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego pozbawił.

Posłuchaj całej rozmowy z Adamem Fedorowiczem.

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Zespół HITANO założony przez Adama Fedorowicza ponad 30 late temu wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku. Uczestniczył także w życiu kulturalnym Olsztyna. Od 2000 roku organizował Dzień Romski podczas Olsztyńskiego Lata Artystycznego.

 

 

Redakcja: Ł. Sadlak za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w hITANO, Rom, kultura romska
Kolorowe spódnice, skoczne tańce i piosenki. Obchody Dnia Romskiego

Kolorowe spódnice, skoczne tańce i piosenki - uczniowie SP 2 w Olsztynie uczcili Dzień Romów. Do tutejszej placówki chodzi 26 romskich dzieci, które zaprezentowały swoje zwyczaje,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV