Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lidzbark świętuje powrót do II Rzeczypospolitej

Mieszkańcy Lidzbarka świętowali 94. rocznicę powrotu miasta  do Macierzy. Była to niezwykła lekcja historii połączona z rekonstrukcją wydarzeń z 18 stycznia 1920 roku.

Obchody rozpoczęły się na placu Gen. Hallera. Przybyli tu kawalerzyści z Działowa, kultywujący tradycje 8 Pułku Strzelców Konnych, który w okresie międzywojennym stacjonował w Chełmnie. Na rynku można było zobaczyć harcerzy, Kurkowe Bractwo Strzeleckie i przedstawicieli lokalnych władz. Wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP.

Później uczestnicy uroczystości przemaszerowali do parku rekreacyjno-sportowego nad jeziorem na wspólne ognisko. Po drodze przy tablicach pamiątkowych złożono kwiaty i zapalono znicze. Organizatorzy zaplanowali także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Można było też zobaczyć pokaz musztry paradnej w wykonaniu 8 Pułku Strzelców Konnych. Uroczystości zakończył pokaz sztucznych ogni.

Powrót Lidzbarka do granic Polski

Mieszkańcy Lidzbarka świętowali 94. rocznicę powrotu miasta do II Rzeczypospolitej. Fot. Mateusz Kosowicz

18 stycznia 1920 roku, po 148 latach niewoli pruskiej i niemieckiej Lidzbark Welski powrócił w granice II Rzeczypospolitej. Wprawdzie dniem odzyskania niepodległości przez Polskę był 11 listopada 1918 roku, ale lidzbarczanie doczekali się wolności kilkanaście miesięcy później.

Najważniejsze decyzje co do tych terenów zapadły podczas konferencji pokojowej w Wersalu, który przyznał Polsce część Pomorza, w tym cały powiat brodnicki z Lidzbarkiem, a także nowo utworzony powiat działdowski. Decyzja mocarstw zachodnich wywołała entuzjazm Polaków i rozczarowanie Niemców. W niedzielę rano, 94 lata temu , wojska niemieckie opuściły miasto, udając się w kierunku Dąbrówna. O godzinie 8.30 wjechał do Lidzbarka pierwszy oddział wojsk polskich. Mieszkańcy zgotowali żołnierzom entuzjastyczne powitanie. Były łzy radości, pieśń „Boże coś Polskę”, celebrowano mszę świętą. Odbyła się defilada i liczne zabawy. (gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, Slider
Śparogi

Kapela ludowa „Śparogi” powstała w 1983 roku i w szybkim czasie została uznaną za jedną z najlepszych w regionie. Już w dwa lata później odnosiła sukcesy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV