Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: -3 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
IMIENINY: Antoniego, Henryki, Mariana
EUR: 4.1739 CHF: 3.5398
USD: 3.4109 GBP: 4.7051
Logowanie
 

„Lidzbarski zwierzyniec Very i Ignacego” w Oranżerii Kultury

Lidzbarski zwierzyniec Very i Ignacego. Fot. Facebook.pl

„Lidzbarski zwierzyniec Very i Ignacego” to tytuł wystawy, która od wczoraj (16 lipca) możemy oglądać w zabytkowym pawilonie w dawnych ogrodach najdowcipniejszego z biskupów.

 

Wystawa nie powstałby, gdyby nie spotkanie Anny Puszcz dyrektor Oranżerii Kultury i malarki, graficzki Very Kobylińskiej. To spotkanie zaowocowało  spotkaniem literatury i sztuki. Bajki biskupa Ignacego Krasickiego – jednego z najbardziej znamienitych mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego – zainspirowały Verę Kobylińską, która mówi o sobie „nowy narybek warmiński”.
Artystka sięgnęła po bajki księcia poetów, bo opisywane przez niego ludzkie przywary nic nie straciły ze swojej aktualności:

On robił na fajne rzeczy. Są one aktualne, jeżeli chodzi o poczucie humoru. Momentami język jest archaiczny, ale pewne schematy psychologiczne są tak samo śmieszne. Z panią dyrektor mamy ten sam humor. Bardzo bawiły nas tłusty mops dworski inne puchacze. Dlatego powstały ilustracje do jego bajek.

Wystawa w Oranżerii

Wystawę  Very Kobylińskiej pod tytułem. „Lidzbarski zwierzyniec Very i Ignacego” można oglądać w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim do końca wakacji.

Autor: A.Kulik

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV