Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
IMIENINY: Aleksego, Bogdana, Martyny
EUR: 4.3076 CHF: 3.6816
USD: 3.6828 GBP: 4.8811
Logowanie
 

Literacki Nobel dla brytyjskiego pisarza Kazuro Ishigura

Fot. polskieradio.pl

Brytyjski pisarz Kazuro Ishiguro otrzymał tegoroczną Literacką Nagrodę Nobla, ogłosiła Szwedzka Akademia. Urodzony w Japonii, od lat 60. mieszkający w Anglii, odebrał brytyjskie wykształcenie i wniósł w angielską literaturę własne dziedzictwo kulturowe.

Pisarz w „swoich książkach o wielkiej emocjonalnej mocy, obnaża otchłań kryjącą się za naszym iluzorycznym  poczuciem więzi ze światem”  powiedziała Sara Denius sekretarz Szwedzkiej Akademii w uzasadnieniu decyzji dla przyznania tegorocznego literackiego Nobla.

62 letni Kazuo Ishiguro urodził się w Nagasaki. Kiedy miał pięć  lat jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii. W 1986 roku pisarz otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść „Malarz świata ułudy”, a w 1989 roku Nagrodę Bookera za powieść „Okruchy dnia”, która stała się międzynarodowym bestsellerem. Na jej podstawie powstał film pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.

Autor: IAR
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Bliższych Spotkaniach o bezpieczeństwie, dzielnicowych i aplikacji „Moja komenda”

Gośćmi Izabeli Malewskiej byli: Izabela Niedźwiedzka-Pardela – KWP Olsztyn Jarosław Bączek – KMP Olsztyn Jeśli nie wiemy, gdzie szukać dzielnicowego z pomocą przychodzi specjalna aplikacja „Moja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV