Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lód na jeziorach jest jeszcze zbyt cienki!

Tafla lodu jest zbyt cienka, by na nią wchodzić. Fot. Łukasz Węglewski

Wielkie Jeziora Mazurskie zaczynają zamarzać – podają ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i jednocześnie apelują, by nie wchodzić na lód, który jest jeszcze zbyt cienki.

Aby można było bezpiecznie korzystać z zamarzniętego jeziora, potrzeba kilku dni srogiego mrozu – napisali w komunikacie ratownicy MOPR.

Jednocześnie przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po zamarzniętych taflach. Chodzi przede wszystkim o posiadanie kolców asekuracyjnych i co pewien czas kontrolne uderzanie w lód – w razie usłyszenia trzasku należy wycofać się powoli tą samą drogą.

Ratownicy radzą też, by na lód zawsze wchodzić w towarzystwie innej osoby, która będzie w zasięgu wzroku i chodzić po tafli wyłączenie wtedy, gdy temperatura jest ujemna. Podkreślają także, że wchodzenie na lód nigdy nie jest stuprocentowo bezpieczne.

W piątek na Szlaku Wielkich Jezior „można było dostrzec ciekawe zjawisko, kiedy to woda dosłownie parowała dzięki bardzo niskiej temperaturze”, sięgającej -18 stopni. Działo się tak przez wiatr, który tworząc falowanie uniemożliwił powstanie pokrywy lodowej. W nocy natomiast wiatr ustał i powstał lód – nie oznacza to, że jest on jednak bezpieczny! – napisali ratownicy MOPR.

Infografika MOPR

(pap/pkarp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zima, mróz, lód
Zima nie odpuszcza

Na Warmii i Mazurach mróz jest mniejszy niż wczoraj, ale nocą temperatury znowu spadną do kilkunastu stopni poniżej zera. Obecnie w okolicach Węgorzewa uszkodzone są trzy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV